Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Německá police zasahovala proti radikálním islamistům. V Berlíně prohledala celkem 24 objektů. Dvě ženy zadržené kvůli smrti bratra severokorejského vůdce budou čelit obvinění z vraždy. A Donald Trump promluví v Kongresu. Co se dnes stalo v zahraničí?

Německá razie na islamisty

Německá policie ráno a dopoledne zasahovala v Berlíně proti radikálním islamistům. Prohledala především místa spojená s činností mešity ve čtvrti Moabit. Tu mimo jiné navštěvoval Tunisan Anis Amri, který loni v prosinci spáchal teroristický útok na berlínský vánoční trh. Činnost spolku Fussilet 33, který mešitu provozoval, zakázal soud už v polovině února. Policie prohledala celkem 24 objektů na území metropole. Do akce se zapojili i policisté v Hamburku a braniborském Rüdersdorfu, kteří v obou městech prohledali po jednom bytu.

Obvinění kvůli smrti Kim Čong-nama

Dvě ženy zadržené kvůli smrti bratra severokorejského vůdce Kim Čong-nama, kterého 13. února zabil nervový plyn VX, budou ve středu obviněny z vraždy. Oznámil to malajsijský prokurátor. KLDR požaduje vydání těla. Vyslala proto do Malajsie i vysoce postavenou delegaci. V té je také bývalý zástupce severokorejského vyslance při OSN Ri Tong-il. Ten dodal, že kromě těla trvá Pchjongjang ještě na propuštění Severokorejce, který byl v souvislosti s případem zadržen.

Trump v Kongresu

Americký prezident Donald Trump nastíní představy o spolupráci s Kongresem. Od projevu na zahájení první letošní schůze Sněmovny reprezentantů a Senátu očekávají demokratičtí i republikánští poslanci více informací o hlavních bodech prezidentova programu. Poslanci a senátoři chtějí znát kroky ke slibovanému zrušení a nahrazení zdravotnické reformy Baracka Obamy zvané Obamacare. Požadují také detailní informace o rozsáhlé daňové reformě. Obsah svého projevu Trump naznačil během pondělního setkání s americkými guvernéry. Američany chce „zachránit před Obamacare" a zvýšit výdaje na obranu za cenu omezení sociálních a ekologických programů a zahraniční pomoci.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link