Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

V souvislosti s nadcházejícím termínem francouzských prezidentských voleb se země galského kohouta otřásá v základech. Potíže jednoho z někdejších favoritů Francoise Fillona nekončí, ultrapravicová kandidátka Marine Le Penová se pro změnu musela vyrovnat s řadou násilných protestů. Co se děje ve světě právě teď?

Potíže Francoise Fillona

Potíže konzervativního kandidáta v nadcházejících prezidentských volbách ve Francii Francoise Fillona zdaleka nejsou u konce. Zpravodajský server France 24 uvádí, že mu strana UDI, s níž je politik spjatý, pozastavila finanční podporu poté, co odmítl z volby odstoupit. Důvodem, proč byl k rezignaci na svou kandidaturu vyzván, je skandál s falešným zaměstnáváním rodinných příslušníků. Ten výrazně ovlivnil průběh kampaně před prezidentskými volbami. Fillon, který byl do vypuknutí aféry hlavním favoritem, ztratil podporu mnoha voličů a v posledních anketách ho předstihl nezávislý kandidát Emmanuel Macron. S potížemi se setkala i šéfka Národní fronty Marine Le Penová, proti které se v Nantes zvedla vlna násilností.

Další vývoj EU

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker představil takzvanou bílou knihu – dokument, který nastiňuje pět možností budoucího vývoje organizace. Politik bílou knihu označil za základ další debaty, která má začít při příležitosti oslav 60. výročí takzvaných Římských smluv, jež položily základ pro vznik EU. Navzdory potížím, s nimiž se EU v poslední době potýká, nepočítá ani jeden ze scénářů s jejím rozpadem. Juncker upozornil, že unie „by neměla namlouvat lidem, že může něco vykouzlit, dělat zázraky.“ Jako příklad uvedl boj proti nezaměstnanosti, který nelze na unijní úrovni úspěšně vést bez součinnosti na „národních úrovních.“

Bagdádí přiznal prohru v Iráku

Vůdce teroristické organizace Islámský stát Abú Bakr Bagdádí podle informací televizní stanice Al-Arabíja přiznal porážku v Iráku. Své příznivce vyzval, aby se schovali, odpálili nebo z dobytých území utekli. Zdroje televize jeho prohlášení nazývají „řečí na rozloučenou“. Bagdádí ho údajně poslal duchovním v rámci organizace. Vyzývá v něm mimo jiné k uzavření kanceláří IS, které dohlíží na práci bojovníků. Řada vysokých představitelů samozvaného Islámského státu už z iráckých měst utekla do Sýrie. Radikálové v zemi v posledních měsících zažili hned několik porážek, teď se je irácká armáda snaží vytlačit ze západní části Mosulu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744