Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Necelé dva týdny dělí amerického prezidenta Donalda Trumpa od setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Vztahy mezi oběma státy jsou od inaugurace nové hlavy státu oproti minulosti vyhrocenější. Co dalšího se právě odehrává ve světě?

Setkání Merkelová–Trump

Spolková kancléřka Angela Merkelová zamíří 14. března do Washingtonu, aby se poprvé od lednové inaugurace osobně setkala s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Za minulé administrativy byly vztahy mezi USA a Německem výborné, Merkelová a Trump se ale několikrát otevřeně kritizovali. V lednu po společném telefonátu vydali prohlášení, ve kterém zdůraznili význam Severoatlantické aliance a rovněž se zavázali ke společnému boji proti terorismu. Jen několik dní poté ale Berlín kritizoval Trumpovo prezidentské nařízení, které zablokovalo vstup do země obyvatelům sedmi převážně muslimských států. Merkelová také zdůrazňuje důležitost svobodného tisku, zatímco prezident mluví o falešných zprávách.

Potíže Le Penové

Šéfka francouzské krajně pravicové Národní fronty v posledních dnech nevyjde z problémů. Evropský parlament jí částečně zrušil imunitu kvůli zveřejnění materiálů teroristické organizace Islámský stát, čelí skandálu s falešným zaměstnáváním a teď začíná přicházet o voliče. Předvolební průzkumy ukazují, že by Marine Le Penovou v současnosti v obou kolech prezidentské volby porazil nezávislý kandidát Emanuel Macron, který se pro mnohé překvapivě po potížích Le Penové i Fillona stal favoritem nadcházejícího hlasování. Popularita šéfky Národní fronty v poslední době soustavně klesá.

Trumpovi lidé a Rusko

V lednu stály utajované kontakty s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem, kterého americké tajné služby považují za jednu z vrcholných postav špionáže, hlavu amerického bezpečnostního poradce Michaela Flynna. Zdaleka není jediným člověkem z okolí Donalda Trumpa, který kontakty s Rusy v minulosti udržoval. S ambasadorem se setkali i prezidentův zeť Jared Kushner, ministr spravedlnosti Jeff Sessions nebo zahraničněpolitický poradce hlavy státu Carter Page. Ruská strana aféru označila za hon na čarodějnice. „Velvyslanci jsou jmenováni, aby udržovali styky s hostitelským státem. Tuhle praxi nikdy nikdo nezpochybnil. Nechceme a nebudeme se opičit. Kdybychom stejný postup uplatnili ve vztahu ke kontaktům velvyslance USA v Rusku, Johna Teffta, byl by to docela veselý obrázek,“ poznamenal ministr zahraničí Sergej Lavrov.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744