Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Americký prezident Donald Trump podepsal novou verzi kontroverzního migračního výnosu, který zakazuje občanům některých převážně muslimských zemí vstup na území Spojených států. Co dalšího se ve světě odehrává v těchto chvílích?

Nový migrační výnos

podpisu nového migračního výnosu z dílny Trumpova kabinetu došlo téměř měsíc poté, co americký prezident uvedl v platnost ten původní. Později výnos zastavily americké soudy. Nová verze by měla začít platit od čtvrtka 16. března, aby měly úřady možnost se na změny připravit. Tentokrát se 90denní zákaz vstupu do země dotkne občanů šesti států – Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie; Irák ze seznamu vypadl. 120denní stopka se rovněž dotkne všech, kteří mají uprchlický status. Na držitele zelených karet se nařízení vztahovat nebudou.

Juppé odmítl kandidaturu

Francouzský pravicový politik Alain Juppé odmítl kandidovat na post prezidenta země s odůvodněním, že je na takový krok příliš pozdě. „Ještě nikdy se volby nekonaly v tak složité situaci. Nejsem schopen získat nezbytnou sjednocující podporu. Proto jednou pro vždy potvrzuji, že nebudu kandidovat. Pro mne je příliš pozdě,“ nechal se slyšet expremiér Juppé. Pravice se tak ocitla před hlasováním v prekérní situaci, její stávající kandidát Francois Fillon je kvůli skandálu s falešným zaměstnáváním své manželky a dětí pro řadu svých původních sympatizantů nevolitelný. Jeho odstoupení v současnosti požaduje až 70 % Francouzů. Vyloučena stále není kandidatura exprezidenta Nicolase Sarkozyho, který skončil v primárkách třetí za výše zmíněnými politiky a nyní vyzývá ke sjednocení pravice.

Ruska zadržena v souvislosti s vraždou velvyslance

Turecko zadrželo v Ankaře občanku Ruské federace, kterou tamní policie podezírá, že byla v kontaktu s vrahem velvyslance Andreje Karlova. Diplomat byl zastřelen loni v prosinci v průběhu vernisáže policistou postaveným dočasně mimo službu. Muž při výstřelu křičel „Nezapomeňte na Aleppo, nezapomeňte na Sýrii!“ a „Alláhu akbar!“ Bezprostředně po činu jej turecká policie zastřelila. Třiatřicetiletá žena, kterou turecká média jmenují jako Jekatěrinu B., byla loni v listopadu údajně s vrahem velvyslance v kontaktu prostřednictvím aplikace WhatsApp. Podle tureckého deníku Hürriyet žena pracovala jako prostitutka v pětihvězdičkovém hotelu v Ankaře.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link