Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Víkendové události, kdy Nizozemsko nechalo vyhostit tureckou ministryni a zasáhlo v Rotterdamu proti demonstrantům podporujícím prezidenta Erdogana, vyústily v diplomatickou roztržku. Teď vrací Ankara úder. Co dalšího se děje právě teď?

Turecko vs. Nizozemsko

Nizozemský velvyslanec v Turecku byl dnes předvolán před tamější vládu kvůli probíhající diplomatické roztržce obou států. Ankara současně zaslala do Nizozemska dvě protestní nóty. První z nich se vymezuje proti vyhoštění ministryně Fatmy Betül Sayan Kayaové, druhá pak kritizuje zásah proti sympatizantům prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Rotterdamu. K uklidnění situace vyzvala rovněž Evropská unie a Severoatlantická aliance. Turecký prezident nešetřil o víkendu v kritice ostrými slovy, kdy Nizozemsko přirovnal k „banánovým republikám“ a osočil je z „nacistických praktik.“ To vyvolalo odpor v řadách nizozemských politiků. „Je krajně nechutné, abychom zrovna my - s našimi dějinami - byli označováni za nacisty,“ ohradil se nizozemský sociálnědemokratický vicepremiér Lodewijk Asscher. Omluvu odmítá i premiér Mark Rutte a naopak ji požaduje po Ankaře.

Medvídek Pú na pranýři

Podle mínění čínské vlády jsou knížky Medvídek Pú a Prasátko Peppa nevhodnými tituly, které mají za účel nakazit tamní děti západní ideologií. Čínští vydavatelé tak začali tyto dětské knížky ve velkém z pultů stahovat. Nežádoucí jsou rovněž publikace pocházející z Jižní Koreje či Japonska, které nelze v komunistické zemi nalézt v knihkupectvích vůbec. V pátek ohlásil online prodejce Alibaba, že zakáže prodej cizích titulů na Taobau, nejpopulárnějším čínském obchodním portálu, aby podle svých slov vytvořil bezpečné a spolehlivé prostředí, a zlepšil tak důvěru a spokojenost zákazníků. Zákaz na některé knihy byl vydavatelům předán ústně, hned po tomto rozhodnutí ovšem panují pohyby o tom, zda bude Peking úspěšný ve vymáhání tohoto nařízení ohledně dětských knih.

Sankce proti Rusku

Minimálně dalšího půl roku zůstanou v platnosti sankce uvalené Evropskou unií na Ruskou federaci. EU je zavedla vůči různým osobám a subjektům, které ohrožují územní svrchovanost, celistvost a nezávislost Ukrajiny. Nejdříve tak mohou být sankce odvolány 15. září 2015; ze seznamu Evropská rada současně neopomenula vyjmout dvě osoby, které mezitím zemřely. Soupis momentálně obsahuje jména 150 osob a 37 subjektů. Tyto sankce jsou rozdílné od hospodářských sankcí, které EU přijala v roce 2014 rovněž kvůli úloze Ruska v ukrajinské krizi.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744