Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

V Nizozemsku probíhají ostře sledované parlamentní volby. Na základě průzkumů se očekává vyšší volební účast než v posledním hlasování, k urně by měli dorazit tři ze čtyř Nizozemců. Co dalšího podstatného se nyní děje?

Volby v Nizozemsku

Nizozemci za nebývalého zájmu zbytku světa rozhodují o budoucím složení parlamentu. Předvolební průzkumy nastínily, že se bude hlasování s největší pravděpodobností ubírat cestou nárůstu mandátů krajní pravice představované Geertem Wildersem. Jeho protiislámsky zaměřená Strana pro svobodu se podle anket má o vítězství utkat s vládní Lidovou stranou pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho. Výsledky anket zveřejněných před volbami signalizovaly, že dosavadní vládní VVD má mírně navrch. Menší koaliční partner Rutteovy strany – sociálnědemokratická Strana práce – ale podle průzkumů utrpí výrazné ztráty. Vytváření nové vlády bude tak podle řady odborníků velmi složité, potřeba bude možná koalice alespoň o pěti členech.

Atentáty v Sýrii

Syrským hlavním městem Damaškem otřásly v den šestého výročí zahájení války v zemi dva atentáty, ke kterým se zatím nikdo nepřihlásil. První z útočníků se odpálil v justičním paláci, kde zahynulo minimálně 31 lidí. Druhý terorista zaútočil v plné restauraci a zabil zatím neupřesněný počet osob, jak uvádí místní agentury SANA s odvoláním na syrskou policii. Minulý týden při atentátu na šíity v damašské čtvrti Báb Musála zahynulo podle SOHR přes 70 lidí, většinou iráckých poutníků. K akci se přihlásila koalice Tahrír aš-Šám, která sdružuje skupiny s vazbami na teroristickou organizaci al-Káida. Atentát spáchali dva útočníci, kteří mířili na provládní a íránské milice.

Turecké výhrůžky

Roztržka mezi Nizozemskem, Německem a dalšími státy Evropské unie na straně jedné a Tureckem na straně druhé se stále vyostřuje. Výroky prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ve kterých přirovnal Německo a Nizozemsko k nacistům, jsou pobouřeni čelní představitelé Evropské unie. Prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker už varoval, že Ankara se Evropě vzdaluje. Erdogan navíc opětovně pohrozil, že pustí přes hranice do Evropy uprchlíky. Současně došlo k další eskalaci, kdy turecky mluvící hackeři napadli stovky ověřených účtů na Twitteru. Jsou mezi nimi účty organizací Amnesty International a Unicef, Evropského parlamentu, mediálních firem i známých osobností, uvedla na svém webu televize CNBC.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744