Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

17letý mladík střílel po lidech ve škole na jihu Francie a osm jich zranil. Turecko ohlásilo, že končí s přijímáním uprchlíků z Řecka. Co dalšího se dnes dělo za našimi hranicemi? 

Při střelbě na škole ve Francii bylo zraněno osm lidí

Střelba se odehrála dopoledne na škole v jihofrancouzském městě Grasse. Na svědomí ji má 17letý student, který postřelil osm lidí včetně ředitele školy, na kterého předně cílil. Útočník, kterého k útoku dovedly spory se šéfem školy, měl u sebe pušku a dva granáty. Francouzské úřady se nejprve domnívaly, že jde o teroristický útok. Prostřednictvím mobilní aplikace proto vyzvaly obyvatele města, aby nevycházeli z domovů. Na místě zasahovalo i protiteroristické komando a mimořádná bezpečnostní opatření přijaly i další školy v okolí.

Turecko končí s přijímáním uprchlíků z Řecka

Ankara pozastavila klíčovou část dohody s Evropskou unií, a nebude tak přijímat žádné uprchlíky z Řecka, kteří sem nelegálně přišli z tureckého území. Oznámil to turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu, který zároveň pohrozil úplným vypovězením dohody. Ta pomohla výrazným způsobem snížit počet uprchlíků přicházejících do Evropy. K rozhodnutí Ankaru dovedly spory s Nizozemskem a Německem, kde z rozhodnutí místních úřadů nemohli ministři turecké vlády agitovat mezi svými krajany. 

Britská královna podepsala zákon o zahájení brexitu

Po pondělním schválení zákona o aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy, který umožní zahájení procesu odchodu Velké Británie z Evropské unie, ho dnes formálně potvrdila britská královna Alžběta II. Nyní je na tahu britská vláda, která má článek 50 aktivovat do konce března. Následovat bude dvouleté jednání mezi Londýnem a Bruselem o podmínkách, za kterých ostrovní království unii opustí. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744