Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Šéf americké diplomacie pohrozil Severní Koreji. Pokud KLDR ohrozí Jižní Koreu nebo Spojené státy, může prý očekávat odpovídající reakci. Německá kancléřka Angela Merkelová se poprvé osobně sešla s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednají o situaci v Sýrii i o ekonomických dohodách. A co dalšího se dnes dělo za našimi hranicemi? 

USA hrozí vojenskou odvetou, pokud pocítí ohrožení od KLDR

Napětí mezi totalitní Koreou a Trumpovou administrativou sílí. Jak uvedl při návštěvě Jižní Koreje šéf americké diplomacie Rex Tillerson, vojenská akce proti KLDR je jednou z možností, o kterých se uvažuje. Severokorejský režim aktivně pracuje na svém jaderném programu a zdokonaluje ho, což opakovaně budí nevoli na mezinárodní scéně. Odveta se ale dosud omezuje jen na sankce. Případný vojenský útok podle Tillersona přichází v úvahu až tehdy, pokud KLDR ohrozí Jižní Koreu nebo USA.

Merkelová se sešla s Trumpem, jednají o Sýrii i ekonomice

V Bílém domě se právě koná první setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a německé kancléřky Angely Merkelové. Napětí mezi nimi dosud bylo hlavně kvůli rozdílným názorům v otázce přistěhovalectví, ale i kvůli ekonomice. Trump totiž preferuje s jednotlivými unijními státy bilaterální jednání, Merkelová zastává názor, že by USA měly jednat s EU jako celkem. Na oba vrcholné politiky čeká diskuze o řadě témat od Sýrie přes vztahy s Ruskem a Čínou až po vzájemné hospodářské vztahy. Merkelová hodlá dát najevo, že Německu záleží na volném obchodu.

Střelec na francouzském lyceu měl možná komplice

Policisté, kteří vyšetřují včerejší střelbu na škole v jihofrancouzském městě Grasse, zadrželi v souvislosti s činem bratra blízkého přítele 16letého útočníka. Francouzské úřady zároveň potvrdily, že šlo o „šílený čin labilního mladého člověka“, a ne o teroristický útok. Při střelbě bylo zraněno celkem 14 lidí včetně ředitele školy, který byl hlavním terčem mladého útočníka. Samotného střelce policisté zadrželi již krátce po činu, aniž by kladl odpor. Motivem jeho činu byly podle dosavadních informací špatné vztahy s ostatními žáky lycea i jeho ředitelem. Všechny osoby utrpěly během útoku lehká zranění. Ředitel a tři žáci zůstávají ale stále v nemocnici.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1