Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Londýnská policie zveřejnila jméno atentátníka, který včera útočil u budovy parlamentu. Je jím britský občan. Bývalý ruský poslanec, který kritizoval režim v Rusku, byl dnes zavražděn na Ukrajině. A co dalšího se dnes dělo za hranicemi?

Policie zveřejnila jméno londýnského atentátníka

Londýnská policie zveřejnila jméno muže, který včera útočil u britského parlamentu. Je jím Chalíd Masúd. Masúda po incidentu postřelili policisté. Zdravotníci se ho snažili zachránit, nakonec ale zraněním podlehl. V současné době nebyl předmětem žádného vyšetřování, v minulosti byl ale několikrát trestán. 52letý muž se narodil v Kentu, ve Velké Británii. Masúd autem zranil čtyři desítky lidí, z nichž někteří stále bojují o život. Tři lidé jeho řádění nepřežili. Podle úřadů se inspiroval mezinárodním terorismem a k jeho činu se přihlásil samozvaný Islámský stát. 

Poslanec, který kritizoval Rusko, byl zavražděn

Bývalý ruský poslanec Denis Voroněnkov, který před časem emigroval na Ukrajinu, byl dnes zastřelen v centru Kyjeva. Voroněnkov se netajil kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina. V nedávném rozhovoru pro ukrajinský server Censor.net.ua řekl, že je Rusko v zajetí „pseudovlasteneckého šílenství“, podobně jako bylo nacistické Německo. Policie zatím odmítá sdělit jméno atentátníka, kterého Voroněnkovův bodyguard střelil do hrudi a hlavy. Omezila se pouze na oznámení, že útočník byl držitelem ukrajinského pasu.

Belgie zřejmě jen těsně unikla vražednému atentátu

V Antverpách se neznámý člověk pokusil autem najet vysokou rychlostí do pěší zóny. Není zřejmé, zda muž, v jehož autě se podle místních médií našly zbraně, především prchal policii, nebo měl v úmyslu autem zabíjet na konkrétním místě. Řidič prý v dopoledních hodinách najel vysokou rychlostí do míst, kde se pohybovalo množství lidí. Těm se podařilo uskočit, nikdo zřejmě nebyl zraněn. Ve městě jsou rozmístění vojáci.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744