Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Stovky lidí včetně opozičního předáka Alexeje Navalného zůstávají po víkendových protestech ve vězení a Turci žijící v zahraničí začínají hlasovat o posílení prezidentských pravomocí. Co dalšího se dnes dělo za českými hranicemi, se dozvíte v našem pravidelném přehledu zpráv.

Putinův kritik Navalnyj zůstává po víkendových protestech ve vězení

15denním vězením a pokutou ve výši 20 tisíc rublů ruské úřady potrestaly Alexeje Navalného, který chce v nadcházejících prezidentských volbách vyzvat současného šéfa Kremlu Vladimira Putina. Opoziční předák svolal demonstraci proti korupci vládních úředníků a proti nejasným majetkovým poměrům premiéra Medveděva. Akce Navalného do ulic přilákala tisíce lidí. Asi tisícovku z nich policie zadržela. Některé pustila obratem, další ale ruské úřady odmítají pustit na svobodu.

Lavina v Japonsku usmrtila osm lidí

Zimní středisko nedaleko Tokia dnes smetla lavina, která zasáhla 52 středoškoláků a 11 učitelů. Skupina zde byla na horolezeckém výcviku. Osm lidí přišlo o život, další dva jsou v kritickém stavu a kolem třiceti lidí je zraněno. V postižené oblasti, kde se nachází několik lyžařských středisek, v minulých dnech silně nasněžilo a tamní úřady vydaly několik varování před lavinami. Vyprošťování zraněných proto zkomplikovaly nepříznivé podmínky.

Turci žijící v zahraničí začali hlasovat o posílení Erdoganových pravomocí

Občané Turecka, kteří trvale žijí v cizině, dnes začali v rámci ústavního referenda hlasovat o rozšíření prezidentských pravomocí. Navrhované změny zároveň počítají se zrušením funkce předsedy vlády. V Turecku referendum odstartuje až 16. dubna. Pokud by došlo ke schválení reformy, prezident Recep Tayyip Erdogan by se mohl ve funkci udržet až do roku 2029. Kritici reformy tvrdí, že by vedla ke koncentraci moci do rukou jedné osoby. Polovina turecké diaspory žije v Německu, kde chtěli turečtí politici agitovat, aby turečtí občané reformu podpořili. Berlín agitaci nedovolil a vztahy obou zemí se kvůli tomu vyostřily.