Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Premiérka Theresa Mayová oficiálně zahájila odchod Spojeného království z Evropské unie. Víkendové masové protesty proti korupci a zneužívání moci v nejvyšších vrstvách státní moci, kterých se zúčastnily desetitisíce Rusů, mají pro ruského premiéra Dmitrije Medveděva nepříjemnou dohru. V ruském parlamentu dnes padl návrh na prověření jeho majetkových poměrů. Co dalšího se dnes ve světě dělo? 

Britský odchod z EU

Devět měsíců poté, co britští občané rozhodli v referendu o ukončení členství země v Evropské unii, dnes britská premiérka Theresa Mayová oficiálně zahájila proces vystoupení Spojeného království z unijních struktur. Dopis aktivující článek 50 lisabonské smlouvy o fungování EU doručil předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi britský velvyslanec při EU Tim Barrow.

Tusk nyní do 48 hodin nabídne ostatním 27 členským zemím svou představu základního politického rámce pro nadcházející jednání s Londýnem. Předpokládá se, že konkrétní vyjednávání o brexitu začne až v červnu.

Korupce v Rusku

Členové komunistické frakce, druhé nejsilnější v dolní komoře ruského parlamentu, dnes navrhli vytvoření zvláštní vyšetřovací komise, která by prověřila majetkové poměry premiéra Dmitrije Medveděva. Právě jeho údajně nelegálně nabyté jmění bylo jedním z hlavních důvodů víkendových protestů, při kterých policie zatkla stovky lidí. Vládní mluvčí označila obvinění za kampaň, kterou nestojí za to komentovat. 

Odškodné za teroristický útok v Berlíně

Pozůstalí po obětech prosincového teroristického útoku v Berlíně a lidé, kteří při něm utrpěli zraněni, dostali zatím všichni dohromady odškodnění přes 650.000 eur (17, 6 milionů korun). Informoval o tom deník Heilbronner Stimme. Přesný počet lidí, kteří odškodnění dostali, zatím není znám. 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744