Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Italské policii se podařilo předejít teroristickému útoku, když rozbila džihádistickou buňku tvořenou radikály z Kosova, kteří se chystali odpálit nálož v Benátkách na mostě Rialto. Co dalšího se právě děje ve světě?

Zásah proti teroristům

V průběhu loňského roku začala italská policie sledovat podezřelé občany Kosova, dnes oznámila, že se jí tak podařilo rozbít džihádistickou buňku, která se chystala zaútočit na oblíbený cíl turistů z celého světa – most Rialto v Benátkách. „Když zvážíme, kolik bezvěrců je v Benátkách, hned bychom se dostali do nebe, kdybychom bombu umístili na most Rialto,“ řekl do telefonu jeden z radikálů, jak dokazují policejní odposlechy. Policie tři Kosovany zatkla, jednoho nezletilého zadržela, aby nemařil další vyšetřování.

Nová vlna migrace

Německý ministr pro rozvojovou pomoc Gerd Müller upozornil, že bude Evropa čelit v letošním roce dalšímu přílivu migrantů, přičemž odhaduje, že by především z Afriky mohlo dorazit až 400 tisíc lidí. Středozemní moře už letos úspěšně překonalo téměř 27 tisíc běženců, dalším se stala plavba osudnou. Jako způsob, jak taková čísla zmírnit, vidí pomoc africkým státům, která povede ke zlepšení tamní situace. Mimo vlast se pak kromě Afričanů ocitlo už pět milionů Syřanů, které z vlasti vyhnal šest let trvající krvavý konflikt.

Slovensko proti Sputniku

Po ostrých reakcích, které mezi Slováky a Čechy vyvolal plán Tiskové agentury Slovenské republiky (TASR) spolupracovat s ruským propagandistickým webem Sputnik News, se rozhodla TASR plánovanou spolupráci opět zrušit. Vedení slovenské tiskové agentury se podle svého prohlášení v uplynulých 24 hodinách znovu věnovalo obsahu smlouvy a došlo k závěru, že během jejího trvání TASR od Sputniku žádnou informaci nepřevzala a „ani v nejmenším se neprovinila svému základnímu poslání.“ Aby však „předešla jakýmkoliv pochybnostem,“ rozhodla se od smlouvy odstoupit.