Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Švédskou metropolí otřásl teroristický útok. Motiv a identita útočníka, který odcizil nákladní vůz gastronomické společnosti v centru Stockholmu a následně jím najel do davu lidí na ulici Drottninggatan, zatím nejsou známy. Co se právě teď děje ve světě?

Útok ve Stockholmu

V době, kdy je pěší zóna v centru Stockholmu tradičně jedním z nejrušnějších míst švédské metropole, najel neznámý útočník či útočníci odcizeným nákladním vozidlem do davu kolemjdoucích. Švédský premiér Stefan Löfven po útoku označil neštěstí za teroristický čin a útok na celé Švédsko. Útočník je stále na útěku. Podle televize CNN policie evakuovala hlavní nádraží v centru města, uzavřela stanice metra a zvýšila ostrahu parlamentu. České velvyslanectví ve Stockholmu zatím nemá zprávy, že by mezi oběťmi tamního dnešního útoku byli Češi.

Útok USA na Sýrii

Spojené státy americké zaútočily na základnu vládních jednotek Bašára Asada nedaleko syrského Homsu. Prezident Donald Trump potvrdil, že se jedná o odvetné opatření v souvislosti s nedávným útokem chemickými zbraněmi v severosyrské provincii Idlíb, který je přičítán právě Asadovým lidem. Útok 59 střelami Tomahawk, k němuž nedala souhlas Rada bezpečnosti OSN ani NATO, odsoudily Rusko, Írán a syrský režim. Ukrajina, Saúdská Arábie, Turecko, Japonsko, syrská opozice a mnozí čeští politici jej naopak podpořili. 

Merkelová víc migrantů nepřijme

Spolková kancléřka Angela Merkelová uvedla v Berlíně na setkání s dobrovolníky, kteří pomáhají migrantům v Německu, že více uprchlíků již v současné době není možné přijmout. Důvodem je podle šéfky německé diplomacie také skutečnost, že ne všechny členské státy Evropské unie spolupracují na přerozdělování příchozích běženců. Angela Merkelová rovněž prohlásila, že pokračující migrační krize rozdělila německou společnost na dvě poloviny. Zatímco jedna je připravena uprchlíkům pomáhat, ta druhá si s jejich příchodem spojuje pocity nejistoty a nebezpečí. Merkelová se sama zařadila k první skupině.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744