Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Švédi chtějí urychlit vyhoštění neúspěšných žadatelů o azyl. Španělská policie zatkla hackera, který měl ovlivnit americké prezidentské volby a terorista z londýna byl hlavním kontaktem radikálního webu. Co se dnes vyplatí sledovat?


Švédi chtějí urychlit deportace

Ve Švédsku se po pátečním teroristickém útoku, při kterém přišli o život čtyři lidé, rozproudila diskuse o nutnosti prosadit důsledné vyhošťování osob, jimž bylo odmítnuto povolení k pobytu. Devětatřicetiletý Uzbek, který má podle tamní policie útok na svědomí, mezi takovéto osoby patřil a měl být deportován. Úřadům ale zmizel.

V Braceloně zatkli hackera

Na letišti v Barceloně zatkla španělská policie ruského informatika Piotra Levačova. Podle informací, které poskytla médiím manželka zadrženého, k tomu došlo v souvislosti s vyšetřováním možného ovlivnění amerických prezidentských voleb ve prospěch Donalda Trumpa ze strany Ruské federace. Jak sdělil tisku mluvčí španělské policie, informatika Piotra Levačova zadržely ozbrojené složky na základě mezinárodního zatykače


Terorista z Londýna byl kontaktní osobou radikálního webu

Terorista Chalíd Masúd, jehož březnový útok u londýnského parlamentu si vyžádal pět obětí, byl uveden jako kontaktní osoba na letácích pro web calltoislam.com, až do minulého týdne hlavní internetovou stránku islámského centra v Lutonu. Středisko v Lutonu je podle něj jedno z nejradikálnějších v zemi. Deník tvrdí, že na letácích, které má k dispozici, je samolepka s Masoodovým jménem a telefonním číslem, které podle jeho ověření skutečně patřilo útočníkovi z Londýna.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link