Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Uzbek podezřelý ze spáchání pátečního atentátu ve Stockholmu se před soudem k činu přiznal. Soudkyně následně souhlasila s uvalením vazby. KLDR pohrozila USA jaderným útokem a americký ministr zahraničí Rex Tillerson míří na jednání do Moskvy. Bavit se tam bude například o Sýrii. Co se dnes děje ve světě?

Podezřelý Uzbek se přiznal k atentátu

Uzbecký občan podezřelý z útoku ve Stockholmu před vyšetřující soudkyní přiznal spáchání teroristického činu a souhlasil s tím, aby byl vzat do vazby. Soudkyně následně o uvalení vazby rozhodla. Devětatřicetiletý Rakhmat Akilov se líčení u soudu účastnil, sám však nepromluvil. Rozhodnutí soudu znamená, že policie může Akilova zadržovat další měsíc. Šéf švédské policie Dan Eliasson už v pondělí prohlásil, že o Akilovově vině není pochyb. Pokud bude uznán vinným, hrozí mu doživotní vězení.

KLDR hrozí USA

Skupina amerických lodí, které se blíží ke Korejskému poloostrovu, vyvolala ostrou reakci severokorejského režimu. Komunistické vedení země pohrozilo, že by silové projevy americké armády mohly způsobit jaderný útok KLDR. Americké námořnictvo o víkendu vyslalo ke korejským břehům letadlovou loď Carl Vinson doprovázenou dalšími údernými plavidly. Chce odradit režim diktátora Kim Čong-una od dalších jaderných testů.

Tillerson letí do Ruska

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson přilétá do Moskvy. Jednat bude se svým protějškem Sergejem Lavrovem o aktuální krizi v Sýrii. Případná schůzka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem je nejistá. Kremelský mluvčí v pondělí novinářům sdělil, že ji Putin v programu nemá. Šéf americké diplomacie míří do Kremlu z Itálie, kde se skupina G7 dohodla, že Rusko by mělo zůstat součástí vyjednávání o Sýrii, ale zároveň má přestat podporovat syrského prezidenta Bašára Asada. Ruská diplomacie dala najevo, že politika USA vyvolává v Moskvě neklid v řadě oblastí. Jde o vývoj v Libyi, Jemenu a Sýrii, ale především o situaci kolem Severní Koreje.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744