Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Němečtí vyšetřovatelé pokračují ve zjišťování okolností úterního bombového útoku na klubový autobus fotbalistů Borussie Dortmund před utkáním čtvrtfinále Ligy mistrů proti Monaku. Podle dosavadních zjištění by atentát mohl mít islamistické pozadí. Policie má dva podezřelé. Co dalšího se právě odehrává ve světě?

Útok na fotbalisty

Útok na fotbalisty Dortmundu měl pravděpodobně islamistické pozadí. Vyšetřovatelé našli tři vzkazy, které takové verzi nahrávají. Útočníci požadují stažení německých průzkumných letounů Tornado nasazených v boji proti Islámskému státu a uzavření americké základny v Ramsteinu. V souvislosti s útokem policie zadržela muže původem z Iráku, stejně jako další podezřelý má blízko k islamistům. Hráči Dortmundu by v dnešním odloženém zápase Ligy mistrů s Monakem rádi věnovali vítězství obránci Marcu Bartrovi, který byl při útoku zraněn a skončil v nemocnici se zlomeninou v zápěstí a se střepy v paži. „Všichni jsme v šoku a myslíme na Marca. Doufáme, že bude zase brzy v pořádku. Ten zápas odehrajeme pro něj,“ řekl kapitán Dortmundu Marcel Schmelzer. Bartra se podle klubového webu po operaci cítí dobře a chce čtvrtfinále sledovat v televizi.

Tillerson jedná s Lavrovem a Putinem

Ministři zahraničí USA a Ruska Rex Tillerson a Sergej Lavrov se sešli v Moskvě. Hned na úvod rozhovoru odsoudil Lavrov americký útok na syrskou leteckou základnu, který byl podle Moskvy porušením mezinárodního práva. Od dnešního jednání si prý ruská strana slibuje „otevřený a čestný“ rozhovor o vytvoření široké protiteroristické koalice. Tillerson prohlásil, že považuje za důležité, aby komunikační kanály mezi oběma zeměmi zůstaly vždy otevřené. Dnešní jednání se koná ve významném okamžiku, kdy si oba státy mohou vyjasnit oblasti společného zájmu, ale i hlubokých rozporů. Pak prý mohou pochopit jejich důvod a projednat možnosti sblížení. Ministři zahájili jednání za zavřenými dveřmi, výsledek později představí na společné tiskové konferenci. Oproti očekávání se s americkým ministrem sešel i prezident Vladimir Putin.

Účet za migraci

Spolková kancléřka Angela Merkelová obdržela ze strany saského Freibergu účet za výdaje města spojené s přijímáním uprchlíků vyčíslený na 736 200 eur (přibližně 19,6 milionu korun). Primátor Sven Krüger uvedl, že chce tímto způsobem Freiberg upozornit na nárůst použitých finančních prostředků a požaduje o problému veřejnou diskuzi. Jím vedené město v uplynulém roce integrovalo 1 700 běženců. „Kancléřka vícekrát slíbila, že na financování uprchlické krize nebudou zvýšeny daně ani dluhy a že na obecní rozpočty nedopadne dodatečná zátěž. Právě to jí chci připomenout,“ řekl sociálnědemokratický primátor na adresu předsedkyně vlády z CDU.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1