Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Podezřelý z bombového útoku na autobus fotbalistů Burussie Dortmund byl sice podle vyšetřovatelů napojený na Islámský stát, důkazy o jeho zapojení do útoku chybí. Syrský prezident Bašár Asad odmítá nařčení z chemického útoku na vlastní lid s tím, že jeho armáda chemické zbraně nevlastní. Co dalšího se právě odehrává ve světě?

U podezřelých z bombového útoku na autobus fotbalistů chybí důkazy

Němečtí vyšetřovatelé nemají ani u jednoho z dvojice podezřelých důkazy, že by stáli za úterním útokem na fotbalisty Dortmundu, uvedlo ve čtvrtek německé státní zastupitelství. Vyšetřování tak pokračuje všemi směry. Otázky nadále vyvolávají netypická psaní, která kdosi nechal poblíž místa činu. Španělský fotbalový obránce Dortmundu Marc Bartra, který byl při úterním bombovém útoku na autobus Borussie zraněn a se zlomeninou v zápěstí a střepy v paži ještě v noci podstoupil operaci, by se měl na trávník vrátit zhruba za měsíc.

Asad odmítá nařčení z chemického útoku

Syrský prezident Bašár Asad v rozhovoru pro agenturu AFP odmítl nařčení, že by za chemickým útokem na provincii Idlíb stála syrská armáda. „Podle nás je to na sto procent výmysl. Náš dojem je, že Spojené státy jsou komplici teroristů a celou tuto historku vytvořily, aby měly záminku k útoku,“ řekl Asad v prvním interview od chemického incidentu v Chán Šajchúnu a americké odvety. „Chemické zbraně nevlastníme,“ dodal Asad.

Rusko musí vyplatit kompenzace za Beslan

Evropský soud pro lidská práva ve čtvrtek uložil Rusku vyplatit zhruba tři miliony eur (80 milionů korun) pozůstalým po obětech krvavého incidentu ve městě Beslan v ruské Severní Oseti. V září roku 2004 tam skupina teroristů zadržovala kolem 1200 lidí a při zásahu ruských bezpečnostních sil bylo zabito 334 rukojmích včetně více než 180 dětí. Podle četných kritiků zásahu ruských ozbrojených složek byl policejní zásah proveden neprofesionálně. Ruské ministerstvo spravedlnosti se proti rozsudku odvolá.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1