Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Německá policie zadržela Rusa podezřelého z útoku na autobus s fotbalisty Dortmundu a podle francouzských úřadů včera v centru Paříže útočil devětatřicetiletý Karim Cheurfi, který měl dlouhodobě potíže se zákonem. Jaké další zpráva ze zahraničí by vám dnes neměly uniknout?

Francie se probírá ze včerejšího teroristického útoku

Francouzská policie pokračuje ve vyšetřování včerejšího útoku na pařížské třídě Champs-Élysées, při kterém byl zabit policista. Jak se dnes ukázalo, sedmatřicetiletý policista Xavier Jugelé loni v listopadu dohlížel na znovuotevření hudebního klubu Bataclan, který byl zavřen po teroristickém útoku z roku 2015. Podle dosavadních výsledků vyšetřování včera v centru Paříže vraždil devětatřicetiletý Karim Cheurfi, který měl potíže se zákonem už od poloviny 90. let. Z vězení, kde si odpykával trest za pokus o trojnásobnou vraždu, byl propuštěn teprve předloni. Na útok dnes reagoval také francouzský premiér Bernard Cazeneuve, který kritizoval prezidentské kandidáty Francoise Fillona a Marine Le Penovou, že se snaží na včerejším incidentu nahnat politické body před nedělním kolem prezidentských voleb.

Asad si nechal chemické zbraně, tvrdí USA

Režim Bašára Asada si nepochybně ponechal chemické zbraně, uvedl dnes po jednání s izraelským ministrem obrany Avigdorem Liebermanem jeho americký protějšek James Mattis. „V mezinárodním společenství nemůže být pochyb o tom, že si Sýrie podržela chemické zbraně v rozporu s dohodou a svým prohlášením, že se veškerého arzenálu zbavila,“ řekl Mattis. Damašek se totiž po chemickém útoku z roku 2013 zavázal, že se své vojenské chemické výzbroje zbaví.

Němci zadrželi podezřelého z útoku na fotbalisty Borussie

Německá policie dnes zadržela osmadvacetiletého německého Rusa, kterého podezřívá ze spáchání útoku na autobus s fotbalisty Dortmundu. Deník Rheinische Post dnes uvedl, že ho úřady vedly již dlouho v patrnosti a že čin spáchal z finančních důvodů. Chtěl tak způsobit pád akcií bundesligového klubu a vydělat na něm. Plán se mu povedl – akcie klubu po útoku oslabily přibližně o dvacet eurocentů na 5.49 eura. Zadržený Rus pak v den útoku získal opce na akcie Borussie se splatností 17. června.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744