Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Donald Trump připustil, že konflikt se Severní Koreou možná bude muset řešit vojenskou cestou. Stále ale preferuje diplomatické řešení situace. O motivech londýnského atentátníka u parlamentu je jasno. Zabíjel ze msty. A co všechno se dnes za hranicemi dělo?

Trump připouští řešení konfliktu s KLDR vojenskou cestou

Jako jednu z variant řešení vleklé krize na Korejském poloostrově vidí americký prezident Donald Trump ozbrojený konflikt s diktátorským režimem dynastického vůdce Kim Čong-una. Spojené státy podle prezidenta ale nadále preferují diplomatické řešení konfliktu. Napětí v oblasti je na nejvyšší úrovni za dlouhou dobu.

Trump rovněž uvedl, že bude po Jižní Koreji požadovat uhrazení protiraketového štítu THAAD, který USA v současnosti v partnerské zemi rozmisťují. Po zemi hodlá požadovat přibližně miliardu dolarů (asi 25 miliard korun).

Londýnský atentátník u parlamentu vraždil ze msty

Britští vyšetřovatelé se přiblížili k definitivnímu rozluštění okolností březnového útoku v centru Londýna. 22. března tam u budovy parlamentu udeřil Chalíd Masúd – 52letý kriminálník inspirovaný islámským terorismem. To potvrzuje i jeho poslední zpráva, kterou se podle deníku The Independent podařilo bezpečnostním expertům odhalit.

Masúd jen několik minut před tím, než začal vraždit, odeslal poslední zprávu přes aplikace WhatsApp. Konstatoval v ní, že vede džihád v odplatě za akce západních armád v muslimských zemích na Blízkém východě. Celkem zavraždil 5 lidí, kolem 50 dalších zranil.

V Maďarsku dokončili druhý plot proti uprchlíkům

Druhá řada plotu na maďarské hranici se Srbskem, která má přispět k zabránění ilegálního příchodu migrantů do Maďarska, je hotová. Oznámil to dnes maďarský premiér Viktor Orbán, jehož vláda je Bruselem i západními politiky za přísnou protiimigrační politiku kritizována. V dnešním rozhovoru zároveň prohlásil, že Evropská unie by měla „chovat k tureckému lidu i jeho prezidentovi s úctou“.

První linii bariéry na své jižní hranici Maďarsko postavilo na podzim 2015 s cílem zastavit migrační vlnu. O druhé řadě plotu, jejíž stavba začala v březnu, Orbánův kabinet rozhodl kvůli obavám, že se příchod velkého množství migrantů do Evropy může brzy opakovat.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link