Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Princ Philip, choť královny Alžběty II., oznámil svůj odchod do důchodu. V Astaně bylo podepsáno memorandum o klidových zónách v Sýrii. Co dalšího se děje právě teď?

Britský princ Philip se stahuje z veřejného života

Pětadevadesátiletý princ Philip, manžel královny Alžběty II., bude své veřejné povinnosti vykonávat jen do srpna, uvedl Buckinghamský palác. Jedenadevadesátiletá panovnice bude nadále plnit své závazky v plném rozsahu. Princ Philip, kterému bude příští měsíc 96 let, má podle Buckinghamského paláce ve svém rozhodnutí naprostou podporu královny. Palác upřesnil, že jakožto patron, předseda nebo člen více než 780 organizací bude princ Philip těmto subjektům nadále partnerem, ale nebude se aktivně účastnit oficiálních akcí.

V Astaně podepsali memorandum o klidových zónách v Sýrii

Zástupci Ruska, Íránu a Turecka podepsali dohodu o zřízení bezpečnostních zón v Sýrii. V kazašské metropoli Astaně se o Sýrii jednalo od středy. Vedoucí syrské vládní delegace řekl, že Sýrie plán na zřízení bezpečných zón podporuje, podle agentury AFP však pod memorandem není podepsán nikdo ze syrské vládní ani opoziční delegace. O zřízení bezpečnostních oblastí dlouhodobě usiluje Turecko. Podle jeho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana umožní toto opatření z 50 procent syrský konflikt vyřešit.

KLDR se opřela do svého jediného spojence

Severní Korea dnes vystoupila s nezvykle přímou kritikou svého jediného spojence na mezinárodním poli - Číny. Oficiální severokorejská tisková agentura KCNA uvedla, že „lehkomyslné komentáře“ Pekingu ohledně jaderného programu KLDR zkouší trpělivost Pchjongjangu a mohly by mít „vážné důsledky“. Čínský oficiální deník The Global Times zase dnes napsal, že akce KLDR ohrožují dohodu o neútočení mezi oběma zeměmi uzavřenou v roce 1961. Agentura AFP mluví o rétorické válce čínských a severokorejských médií.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1