Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Dva dny před prezidentskými volbami ve Francii Macron podle průzkumu zvyšuje před Le Penovou náskok a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker popíchl Brity, když prohlásil, že angličtina ztrácí v EU význam. Jaké další události se dnes odehrály za českými hranicemi?

Podle průzkumu Macron zvýšil náskok nad Le Penovou

Dva dny před rozhodujícím kolem francouzských prezidentských voleb vydala společnost Elabe průzkum, podle kterého si centristický kandidát Emmanuel Macron po středeční televizní debatě posílil svou pozici. Bývalého ministra hospodářství hodlá volit 62 procent lidí, jeho sokyni v boji o Elysejský palác 38 procent. V předchozím průzkumu to přitom bylo 59 procent pro Macrona a 41 procent pro nacionalistickou kandidátku. Průzkum naznačuje i vysokou volební účast – k urnám plánují v neděli dorazit tři čtvrtiny Francouzů.

Spojené státy chtěly otrávit Kim Čong-una, tvrdí KLDR

Severní Korea dnes obvinila americkou CIA, že plánovala spiknutí, které mělo vést k vraždě severokorejského vůdce Kim Čong-una. Oficiální severokorejská tisková agentura KCNA uvedla, že americká zpravodajská služba připravovala ve spolupráci s jihokorejskou rozvědkou „záludný komplot“ a pomocí „biochemických látek“ chtěli agenti severokorejského vůdce usmrtit během oslav v Pchjongjangu. „Teroristické“ komando se prý dostalo přes hranice Severní Koreje a mladého diktátora mělo odstranit za použití biochemické substance.

Angličtina ztrácí v EU význam, prohlásil Juncker

Napětí mezi Velkou Británií a Evropskou unií v posledních dnech roste. Poté, co britská premiérka Theresa Mayová prohlásila, že se Evropská komise snaží ovlivnit britské volby, dnes předseda Evropské komise Jean Claude Juncker podotknul, že angličtina ztrácí v Evropské unii význam. Řekl to během projevu před Evropskou komisí s poznámkou, že bude lepší, když řeč přednese ve francouzštině. Reakce Britů na sebe nenechala dlouho čekat - ministr obrany Michael Fallon se nechal slyšet, že by jednání o brexitu byla snazší, kdyby si zástupci komise nechali názory pro sebe. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744