Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Vojenskou přehlídku v Moskvě narušilo počasí. Armáda kvůli němu zrušila leteckou část akce. Teroristé z tzv. Islámského státu zveřejnili video, na němž údajně zabili ruského zajatce. A volby v Jižní Koreji vyhrál liberální kandidát Mun Če-in. Co důležitého se dnes děje ve světě?

Vojenská přehlídka v Moskvě

Rusko si připomíná den vítězství nad fašismem. Ten tradičně doprovází vojenská přehlídka na Rudém náměstí v Moskvě. Ruská armáda na přehlídce poprvé představila protivzdušné systémy Tor-M a Pancir ve verzích pro nově budované arktické útvary. Na přehlídce nechyběly mezikontinentální balistické rakety Jars. Leteckou část přehlídky ruská armáda kvůli špatnému počasí zrušila. Nepomohl ani zásah letecké jednotky, která pomocí chemikálií rozháněla oblaka ve výšce tři až osm tisíc metrů.

Islámský stát zveřejnil video s vraždou Rusa

Tzv. Islámský stát zveřejnil video, které podle radikálů zachycuje vraždu ruského rukojmího, zajatého v Sýrii. Autenticitu nahrávky však zatím nebylo možné ověřit. Ruské ministerstvo obrany ale informaci o smrti či zajetí některého ze svých příslušníků popřelo. Dvanáctiminutový záznam je doplněn komentářem v ruštině. Klečící muž v černém oblečení na něm vyzývá ruské agenty, aby se vzdali. Na dalším záběru jiný muž klečícímu uřízne hlavu. Podle komentáře jde o ruského tajného agenta Jevgenije Petrenka, který byl zajat v Sýrii.

Volby v Koreji vyhrál liberál Mun Če-in

V předčasných prezidentských volbách v Jižní Koreji jasně zvítězil favorizovaný vůdce liberální opozice Mun Če-in. Vyplývá to z průzkumů mezi voliči při odchodu z volebních místností, o kterých informují zahraniční agentury. Jeho dva hlavní soupeři, konzervativec Hong Čun-pchjo a centrista An Čchol-so, už přiznali volební porážku. Mun Če-in je synem severokorejských uprchlíků. Již dříve se vyjádřil, že chce být vůči své někdejší domovině smířlivější.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1