Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď
 

Turecko nesouhlasí s rozhodnutím Spojených států dodat zbraně kurdským milicím a americký prezident Donald Trump vyhodil šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho. Co dalšího by vám dnes nemělo uniknout?

Vyzbrojování Kurdů ze strany USA je pro Turecko nepřijatelné

Turecko nesouhlasí s rozhodnutím Spojených států dodat zbraně kurdským milicím YPG bojujícím v Sýrii. Vyjádřilo se tak několik tureckých politiků včetně premiéra Binaliho Yildirima. Kurdové se naopak domnívají, že boje v Sýrii dodávka těžších zbraní urychlí. Americký ministr obrany James Mattis si je jist, že se vzniklé napětí mezi Washingtonem a Ankarou podaří zmírnit. Turecko Kurdy a jejich milice operující u hranic považuje za teroristickou organizací a soustavně proti nim vystupuje.

Trump propustil šéfa FBI Jamese Comeyho

Americký prezident Donald Trump propustil s okamžitou platností šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho. Jeho rozhodnutí vzbudilo mimořádně silnou vlnu nevole. Podle názoru většiny amerických médií je skutečným důvodem Trumpův odpor k vyšetřování údajných zásahů Ruska do loňských amerických prezidentských voleb, které mělo Trumpa zvýhodnit. Comey podle Trumpa ztratil důvěru téměř všech lidí ve Washingtonu, republikánů stejně jako demokratů. „Až se věci zklidní, poděkují mi,“ konstatoval prezident.  Jamese Comeyho nahradí ve vedení Federálního úřadu pro vyšetřování někdo, kdo odvede daleko lepší práci a vrátí úřadu bývalého ducha a prestiž, uvedl Trump. 

Neteř Le Penové Marion se stáhne z politiky

Poslankyně francouzské krajně pravicové strany Národní fronta (FN) Marion Maréchalová-Le Penová se nebude v nadcházejících parlamentních volbách ucházet o znovuzvolení. Sedmadvacetiletá vnučka zakladatele FN Jeana-Marieho Le Pena a neteř neúspěšné prezidentské kandidátky Marine Le Penové to oznámila v dopise zaslaném listu La Dauphiné Libéré. Z politiky se chce Maréchalová-Le Penová stáhnout prý ale jen dočasně. 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1