Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Americký prezident Donald Trump oznámil vytvoření nové speciální komise, která bude dohlížet na to, aby do volebních výsledků ve Spojených státech nezasáhl podvod. Orgán vznikne v okamžiku podpisu prezidentského výnosu. Co dalšího se odehrává ve světě?

Vyšetřovací komise pro americké volby

Američané s napětím očekávají, až Donald Trump podepíše připravený výnos, kterým zřídí komisi, jež bude do budoucna dohlížet na regulérnost voleb. Předsedou Prezidentské komise pro volební integritu by se podle očekávání měl stát viceprezident Mike Pence a jejím místopředsedou pak státní tajemník Kansasu Kris Kobach. Členy orgánu budou zástupci republikánů i demokratů, jak informoval zpravodajský portál ABC News s odvoláním na jednoho z úředníků obeznámených s obsahem výnosu. Společně se zaměří na citlivá místa stávajícího systému a navrhnou opatření vedoucí k jeho ochraně před potenciálním napadením.

Setkání Merkelové s šéfem NATO

Německá kancléřka Angela Merkelová po schůzce s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem oznámila, že její země nebude vysílat více vojáků do Afghánistánu. „Nemyslím, že jsme takříkajíc první na řadě, co se týče navyšování kapacit,“ uvedla Merkelová. Důležité je podle ní zajistit, aby na severu této středoasijské země zmítané boji panovala stabilita. Právě na severu Afghánistánu působí německá mise, která zajišťuje výcvik místních sil. Zda bude NATO kvůli posilování islamistů z Tálibánu navyšovat svou přítomnost v Afghánistánu, by mělo být podle Stoltenberga jasné v následujících týdnech. Šéf Severoatlantické aliance rovněž oznámil, že chce spolu se špičkami členských zemí na nadcházejícím summitu probrat zapojení organizace do boje proti Islámskému státu.

Lucembursko o české vládní krizi

Premiér Bohuslav Sobotka a textová zpráva, kterou jej prezident Miloš Zeman jen krátce před odletem na státní návštěvu Lucemburska informoval o liberecké schůzce týkající se vládní krize, se stala jedním z témat lucemburského tisku. Podle listu Luxemburger Wort hlava České republiky torpédovala premiérovu návštěvu země, Sobotku pak označil za antipopulistu, který je svým postojem mezi představiteli visegrádských států výjimkou. V okamžiku, kdy SMS Sobotka obdržel, nemohl podle listu cestu odříci, „aniž by riskoval diplomatickou roztržku.“ Podle deníku šlo o „promyšlený šachový tah Zemana,“ který mohl Sobotku obvinit z toho, že dává návštěvě přednost před řešením domácí krize.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1