Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Prezident Miloš Zeman přiletěl s podnikatelskou delegací na šestidenní návštěvu Číny. Jednal s tamním protějškem Si Ťin-pchingem a podpořil projekt nové Hedvábné stezky, od kterého si slibuje přínos pro Česko. Jaké další klíčové události se dnes staly za českými hranicemi?

Zeman se v Číně sešel s prezidentem Si Ťin-pchingem

Na úvod návštěvy Číny se prezident Miloš Zeman v Pekingu setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Jak Zeman řekl, do Číny přijel proto, aby podpořil projekt novodobé Hedvábné stezky, která má posílit obchodní vztahy Číny s Evropou a dalšími oblastmi. Prý by byl rád, kdyby jedna z větví stezky vedla také přes Českou republiku. Si Ťin-pching během schůzky nevyloučil posílení spolupráce v oblastech jaderné energetiky, finančnictví, moderních technologií, turistiky nebo kulturní výměny.

Trump na twitteru vyhrožoval bývalému šéfovi FBI

Po překvapivém odvolání šéfa FBI Jamese Comeyho se mnozí agenti obávají, že krok prezidenta Donalda Trumpa ohrozí vyšetřování kauz. Ohroženo by mohlo být především rozkrývání vazeb Trumpova okolí na Rusko. Prezident mezitím pohrozil Comeymu na twitteru, „ať raději doufá, že neexistují žádné nahrávky“ jejich konverzace z doby před tím, než bývalý šéf FBI „začal vynášet do médií“.

Počet těžkých zbraní na Donbasu se zvýšil o 750 procent

Za poslední čtvrtrok vrostl na území kontrolovaném proruskými separatisty na východě Ukrajiny počet těžkých zbraní o 750 procent. Uvedla to agentura Unian s odkazem na zprávu americké zástupkyně při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Kate Byrnesové. Ta upozornila, že povstalci využívají těžkou výzbroj nejméně pětkrát častěji než ukrajinská armáda. Podle pozorovatelské mise OBSE se u dělící linie, ze které měla být vojenská technika stažena, nachází celkem 44 kusů těžkých zbraní, jako jsou tanky, děla nebo raketomety. 42 přitom patří právě proruským povstalcům, ukrajinské armádě prý pouze zbylé dva.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1