3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď | info.cz

Články odjinud

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Evropská komise hrozí zemím, které nepřijímají uprchlíky podle kvót, soudem a stopy hackerského útoku z minulého týdne vedou do Severní Koreje. Jaké další události ze zahraničí by vám dnes neměly uniknout?

Evropská komise hrozí zemím kvůli nepřijímání uprchlíků soudem

Zemím, které odmítají přijímat běžence v rámci programu na jejich přerozdělování podle kvót, dnes Evropská komise ukázala zdvižený prst. „Ty členské země, které zatím nikoho nepřijaly, by s tím měly okamžitě začít,“ prohlásil eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos. Upozornil přitom, že Maďarsko a Polsko dosud nepřevzaly z Itálie nebo Řecka ani jednu osobu. Podle dnes vydané zprávy o pokroku při přerozdělování žadatelů o azyl by měla přebírání urychleně obnovit také Česká republika, která dosud přijala jen 12 osob.

Trumpovo vyzrazení informací Rusům může ohrozit spolupráci s partnery USA

Americký prezident Donald Trump si podle amerických médií minulý týden pustil pusu na špacír a vyzradil ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi přísně tajnou informaci spojenou s teroristickou organizací Islámský stát, kterou Washington získal od tajných služeb některého z amerických spojenců. Podle evropských bezpečnostních expertů by to mohlo podkopat důvěru mezi zpravodajskými službami Západu a spojenci by mohli výměnu informací zastavit, napsala dnes agentura AP. Že by Trump mluvil o skutečně utajovaných zjištěních, Bílý dům odmítá.

Hackerské útoky má možná na svědomí KLDR

Stopy vyděračského počítačového programu WannaCry, který v pátek ochromil až 300 tisíc počítačových uživatelů ve 150 zemích světa, možná vedou do komunistické Severní Koreje. Dnes to uvedly dvě společnosti zabývající se kybernetickou bezpečností, podle nichž je sice předčasné připisovat autorství Pchjongjangu, škodlivý software však jisté indicie podobné těm z minulosti obsahuje. „Tohle je dosud nejvýraznější vodítko, které jsme k původu WannaCry našli,“ řekl agentuře Reuters softwarový specialista jedné ze společností Kurt Baumgartner.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud