Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Evropská komise hrozí zemím, které nepřijímají uprchlíky podle kvót, soudem a stopy hackerského útoku z minulého týdne vedou do Severní Koreje. Jaké další události ze zahraničí by vám dnes neměly uniknout?

Evropská komise hrozí zemím kvůli nepřijímání uprchlíků soudem

Zemím, které odmítají přijímat běžence v rámci programu na jejich přerozdělování podle kvót, dnes Evropská komise ukázala zdvižený prst. „Ty členské země, které zatím nikoho nepřijaly, by s tím měly okamžitě začít,“ prohlásil eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos. Upozornil přitom, že Maďarsko a Polsko dosud nepřevzaly z Itálie nebo Řecka ani jednu osobu. Podle dnes vydané zprávy o pokroku při přerozdělování žadatelů o azyl by měla přebírání urychleně obnovit také Česká republika, která dosud přijala jen 12 osob.

Trumpovo vyzrazení informací Rusům může ohrozit spolupráci s partnery USA

Americký prezident Donald Trump si podle amerických médií minulý týden pustil pusu na špacír a vyzradil ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi přísně tajnou informaci spojenou s teroristickou organizací Islámský stát, kterou Washington získal od tajných služeb některého z amerických spojenců. Podle evropských bezpečnostních expertů by to mohlo podkopat důvěru mezi zpravodajskými službami Západu a spojenci by mohli výměnu informací zastavit, napsala dnes agentura AP. Že by Trump mluvil o skutečně utajovaných zjištěních, Bílý dům odmítá.

Hackerské útoky má možná na svědomí KLDR

Stopy vyděračského počítačového programu WannaCry, který v pátek ochromil až 300 tisíc počítačových uživatelů ve 150 zemích světa, možná vedou do komunistické Severní Koreje. Dnes to uvedly dvě společnosti zabývající se kybernetickou bezpečností, podle nichž je sice předčasné připisovat autorství Pchjongjangu, škodlivý software však jisté indicie podobné těm z minulosti obsahuje. „Tohle je dosud nejvýraznější vodítko, které jsme k původu WannaCry našli,“ řekl agentuře Reuters softwarový specialista jedné ze společností Kurt Baumgartner.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1