Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Ministr vnitra Milan Chovanec v Bruselu potvrdil, že Česko nebude ustupovat v otázce přijímání běženců a Donald Trump označil vyšetřování vazeb jeho volebního týmu na Rusko za „největší hon na politika v americké historii“. Co dalšího se dnes dělo za českými hranicemi? 

Česko nadále odmítá uprchlické kvóty

Česká republika nezmění svůj odmítavý přístup k přijímání migrantů z Itálie a Řecka ani poté, co kvůli tomu Evropská komise některým zemím pohrozila řízením, které může skončit až před unijním soudem. Novinářům to v Bruselu řekl ministr vnitra Milan Chovanec. Jeho rezort prý odmítá ustupovat z důkladného prověřování migrantů, které by Česko mohlo od obou jihoevropských zemí přebírat v rámci přerozdělování podle kvót. Česko by mělo do září přijmout přibližně 2600 lidí, zatím převzalo jen 12 migrantů z Řecka. Hrozí mu proto pokuta, která by mohla činit až deset milionů eur (asi 270 milionů korun).

Trump zuří kvůli vyšetřování o napojení jeho lidí na Rusko

Členové volebního týmu Donalda Trumpa před podzimními volbami nejméně osmnáctkrát komunikovali s představiteli Ruska či lidmi napojenými na Kreml, uvedla s odvoláním na americké činitele agentura Reuters. Dosud veřejně neznámé telefonické a e-mailové rozhovory mezi Trumpovými poradci a osobami spojenými s prezidentem Vladimirem Putinem v rámci šetření údajného ruského vlivu na americké volby zkoumá FBI. Zvláštní vyšetřování o spolupráci mezi Ruskem a Trumpovými lidmi americký prezident označuje za hon na čarodějnice. „Je to vůbec největší hon na politika v americké historii!“ napsal Trump na twitteru.

Rusko a KLDR propojila nová lodní cesta

Severokorejský Rason a ruský Vladivostok ode dneška spojuje nový trajekt, který bude vyjíždět jednou týdně a má vozit zejména návštěvníky z Číny. Ti tak mohou navštívit Severní Koreu i Rusko během jedné cesty. Během první plavby loď Mang Gyong Bong převezla přibližně čtyři desítky lidí, zejména čínských turistů a Rusů vracejících se z návštěvy Severní Koreji. Pchjongjang tak rozšiřuje své spojení s okolním světem. Dosud byla cesta z KLDR do Ruska možná pouze po železnici nebo letecky.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1