Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité zprávy ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité zprávy ze světa, které se dějí právě teď

Britská premiérka Theresa Mayová čelí po teroristickém útoku kritice, že jako dlouholetá ministryně vnitra snížila početní stavy policie. Mezitím pokračuje vyšetřování atentátu, v rámci kterého policie zadržela 12 lidí. Co dalšího se dnes dělo za českými hranicemi?

Mayová je po atentátu pod tlakem, policie podniká další razie

Britská premiérka Theresa Mayová je po sobotním teroristickém útoku pod tlakem opozice i médií za to, že jako dlouholetá ministryně vnitra snížila početní stavy policie. Šéf labouristické opozice Jeremy Corbyn ministerskou předsedkyni vyzval k rezignaci. Policie mezitím pokračuje ve vyšetřování atentátu, který si v Londýně v noci na neděli vyžádal sedm obětí. Spekuluje se, že jeden z trojice teroristů žil v Irsku. Policie podniká razie a dosud zadržela 12 lidí. Identifikace zraněných a mrtvých ještě neskončila, Češi mezi nimi ale podle informací tuzemského ministerstva zahraničí nejsou.

Německo se s Tureckem nedohodlo na řešení sporu o Incirlik

Turecko nadále odmítá zaručit německým poslancům možnost navštěvovat vojáky bundeswehru působících na turecké letecké základně Incirlik. Pokus německého ministra zahraničí Sigmara Gabriela přesvědčit Turky, aby změnili názor, ztroskotal. Berlínu tak podle šéfa německé diplomacie nezbude nic jiného než své vojáky z Turecka stáhnout a přesunout je do jiné země v oblasti východního Středomoří. Na tureckých základnách Incirlik a Konya je v současnosti kromě vojáků řady dalších členských zemí Severoatlantické aliance také zhruba 270 německých vojáků.

Kvůli údajné podpoře terorismus šest zemí přerušilo vztahy s Katarem

Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Jemen a poté také Maledivy oznámily přerušení diplomatických vztahů s Katarem. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace a destabilizuje bezpečnost v regionu. Rozpoutala se tak jedna z největších roztržek mezi blízkovýchodními ropnými velmocemi. Kvůli sporu stouply ceny ropy. Přímo v Kataru má spor dopad na zcela běžné věci jako jsou zásoby potravin, které země ve velkém dováží.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1