Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité zprávy ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité zprávy ze světa, které se dějí právě teď

Ruští hackeři napadli před loňskými volbami hlasovací software v USA. Kreml obvinění, s nímž přišla Národní bezpečnostní agentura, popírá. Britská police zveřejnila jméno třetího atentátníka, který útočil v centru Londýna. Povstalci v Sýrii zahájili útok na baštu Islámského státu. Co důležitého se dnes děje ve světě?

NSA: Rusko napadlo hlasovací software v USA

Ruští hackeři napadli podle zprávy Národní bezpečnostní agentury (NSA) několik dní před loňskými americkými prezidentskými volbami server nejméně jednoho dodavatele amerického hlasovacího softwaru. V uniklé zprávě se však nepíše, zda měl hackerský útok nějaký vliv na výsledky voleb. Mluvčí Kremlu obvinění popřel. Agentura AP informovala, že Američané zřejmě v souvislosti s útokem zadrželi 25letou ženu.

Britská police zveřejnila jméno třetího atentátníka

Britská policie zveřejnila totožnost třetího muže, který útočil v sobotu v centru Londýna. Atentát spáchal 22letý Ital Youssef Zaghba. Ten byl synem Maročana a Italky. Italská police mu loni zabránila v odletu z Boloně do Turecka, odkud se chtěl dostat do Sýrie. Identitu dalších dvou pachatelů atentátu úřady zveřejnily už v pondělí. Policisté dnes také prohledali dva domy v Londýně a zadrželi jednoho podezřelého. Ministerstvo zahraničí ČR doporučilo českým občanům, aby se v britské metropoli vyhýbali místům s vysokou koncentrací lidí a byli ostražití.

Povstalci v Sýrii zahájili útok na Rakku

Arabsko-kurdské povstalecké jednotky v Sýrii zahájily s podporou Spojených států útok na město Rakka. To je poslední významnou baštou teroristického hnutí Islámský stát (IS) v Sýrii. Podle velitele koaličních jednotek, amerického generálporučíka Steva Townsenda bude ale bitva o Rakku „dlouhá a obtížná“, zasadí však IS rozhodující úder. I po jejím dobytí generál očekává další těžké boje.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1