Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité zprávy ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité zprávy ze světa, které se dějí právě teď

Islámský stát poprvé zaútočil v Íránu. Atentátníci vnikli do mauzolea, kde se odpálili. Donald Trump oznámil jméno nového šéfa FBI. Bude jím bývalý úředník George Bushe. A co dalšího se dnes za hranicemi dělo?

Islamisté poprvé zaútočili v Íránu. Nejméně 12 lidí zemřelo

Neznámí ozbrojenci vtrhli do budovy íránského parlamentu a zaútočili na mauzoleum ajatolláha Rúholláha Chomejního, tam se jeden sebevražedný atentátník odpálil. Útok si vyžádal nejméně 12 mrtvých, nejvíc v budově íránského parlamentu. K úderům se přihlásil samozvaný Islámský stát, který dosud v Íránu podobně neoperoval. Nejprve byla hlášena střelba z budovy íránského parlamentu. Podle jednoho z poslanců, kterého citovala agentura Reuters, vnikli do budovy tři útočníci vyzbrojení pistolí a dvěma útočnými puškami a zabili člena ostrahy.

Trump oznámil jméno nového šéfa FBI. Je jím bývalý Bushův úředník

Americký prezident Donald Trump dnes na sociální síti Twitter oznámil, že na post šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování navrhne Christophera A. Wraye. Wray v letech 2003 až 2005 působil jako vysoký státní úředník na ministerstvu spravedlnosti ve vládě prezidenta George W. Bushe. Vystřídat má Jamese Comeyho, kterého Trump odvolal, protože podle něj ztratil důvěru. Comey bude přitom ve čtvrtek vypovídat před senátním výborem pro dohled nad tajnými službami. Podle médií by měl potvrdit, že na něj americký prezident vyvíjel nátlak, aby zastavil vyšetřování bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, který odstoupil kvůli nejasným vazbám na Rusko.

Londýnský útok má osm obětí. Tělo Francouze vylovili z Temže

Poslední teroristické útoky v Londýně mají osmou potvrzenou oběť. Informuje o tom BBC s odkazem na policii. Mezi mrtvými je nejméně pět cizinců, naposledy přibyl 45letý Francouz Xavier Thomas, jehož tělo pátrací týmy vyzvedli z Temže. Další obětí je podle BBC mladá Australanka Sara Zelenaková. Nejméně dva lidé - Francouz a Španěl - se po atentátu v britské metropoli oficiálně stále pohřešují.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1