Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 rychlé zprávy: EU kárá UKIP, Trump mate Japonce a v Sýrii umírají civilisté

3 rychlé zprávy: EU kárá UKIP, Trump mate Japonce a v Sýrii umírají civilisté
 

Evropská unie bude po Straně nezávislosti Spojeného království nejspíš chtít miliony korun. A v Sýrii Asadova vojska s podporou Ruska dál tlačí na povstalce v Aleppu a jeho okolí. Znovu při tom umírali civilisté.

Za co utráceli Farage a jeho kolegové?

UKIP – Strana nezávislosti Spojeného království – asi bude muset zaplatit v přepočtu pět milionů korun. Podle auditu Evropského parlamentu utratila peníze za předvolební průzkumy. Měsíce před oficiální kampaní k referendu o brexitu také použila peníze z evropských fondů na průzkumy ohledně toho, jak je společnost nakloněná k odchodu z EU. Takové hospodaření je proti pravidlům unie.

Nigel Farage - předseda UKIPNigel Farage - předseda UKIPautor: Reuters

Zmatky v týmu Donalda Trumpa

Ani ne čtyřiadvacet hodin před první schůzkou se zahraničním politikem – japonským premiérem Abem – vysílalo okolí Donalda Trumpa zmatené signály. Japonští představitelé oznámili, že pořád neví kdy a kde v New Yorku k setkání dojde. „Je v tom zmatek,“ řekl jeden z nich. Taková setkání jsou obvykle pečlivě naplánová dlouho dopředu. Trump je bez předchozí politické zkušenosti v tomto ohledu nováčkem.

Donald Trump chystá setkání, Abeho tým tápe.Donald Trump chystá setkání, Abeho tým tápe.autor: ČTK/AP/Evan Vucci

V Sýrii umírali při bombardování další civilisté

Při bombardování obléhané východní části syrského Aleppa, kterou mají pod kontrolou povstalci, zemřelo nejméně 25 civilistů. Informovali o tom opoziční pozorovatelé, kteří situaci v zemi monitoruje z Velké Británie. Západní země, stejně jako aktivisté z organizací na ochranu lidských práv, obviňují syrské a ruské letectvo z toho, že cíleně míří na nemocnice, zalidněné pekárny, které jsou jedním z mála zdrojů zásob, a na další civilní infrastrukturu.

Syrské Aleppo. Útoky armády tam nabraly na intenzitě.Syrské Aleppo. Útoky armády tam nabraly na intenzitě.autor: Reuters

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744