35 let od obří pohromy u JAR. Z explodujícího tankeru vyteklo do moře 250 tisíc tun ropy | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

35 let od obří pohromy u JAR. Z explodujícího tankeru vyteklo do moře 250 tisíc tun ropy

35 let od obří pohromy u JAR. Z explodujícího tankeru vyteklo do moře 250 tisíc tun ropy
 

Před 35 lety, 6. srpna 1983, se španělský tanker Castillo de Bellver vzňal u západního pobřeží JAR, rozpadl se a potopil. Do moře se tehdy dostalo nejméně 252.000 tun ropy, což je třetí nejhorší katastrofa tankeru v historii podle množství vylitých tun ropy do moře.

Tanker, který byl vyroben v roce 1978, byl v roce 1983 na cestě s ropou z Perského zálivu do Španělska. Po explozi na lodi nedaleko zálivu Saldanha severozápadně od Kapského Města posádka tanker opustila (později je zachránily jiné lodě), který ale kvůli příznivému větru nezamířil k pobřeží, ale na volné moře. Proto byly ekologické dopady katastrofy spíše menší, ropou bylo zasaženo jen asi 1500 terejů na blízkém ostrově.

Nejhorší katastrofa tankeru podle množství vylitých tun ropy do moře se odehrála v červenci 1979 u ostrova Tobago, kdy se do moře po srážce řeckého tankeru Atlantic Empress s tankerem Aegean Captain vylilo na 287.000 tun ropy. Na 260.000 tun ropy se vylilo do moře u pobřeží Angoly v květnu 1991 při potopení tankeru ABT Summer, který pluj pod liberijskou vlajkou z Íránu do Nizozemska.

Asi největší podobnou katastrofou ale zůstává havárie tankeru Exxon Valdez, který ztroskotal v březnu 1989 na pobřeží Aljašky v zálivu prince Williama s plným nákladem ropy. Při katastrofě uniklo do moře jen asi 100.000 tun ropy, zasaženo ale bylo 1300 kilometrů pobřeží. Nehoda měla za následek smrt 250.000 mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů či 22 kosatek.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.