Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

4 rychlé zprávy: Turci v NATO žádají o azyl, provoz letecké záchranky v Ústí, protiruské sankce pokračují

4 rychlé zprávy: Turci v NATO žádají o azyl, provoz letecké záchranky v Ústí, protiruské sankce pokračují

Turci ve službách NATO žádají o azyl. Po nevydařeném vojenském převratu se hromadí žádosti. Smlouvu o provoz letecké záchranky v Ústí nad Labem nesmí ministerstvo zdravotnictví podepsat. Představitelé velkých zemí trvají na protiruských sankcích. 

Bezpečnostních rámů na Pražském hradě zatím nepřibude

Pražský hrad nakonec pravděpodobně nezavede bezpečnostní rámy ve vstupu do katedrály sv. Víta. Záležet bude na bezpečnostní situaci a také na tom, jak se podaří zlepšit bezpečnostní kontroly při vstupu do hradního areálu. Vítá to podle něj i církev, protože instalace rámů by s sebou přinesla zpoplatnění vstupu do katedrály pro všechny návštěvníky.

U bočního vchodu na Pražský hrad z Hradčanského náměstí byly 23. srpna kvůli kontrolám nainstalovány dva bezpečnostní rámy. Turisté na vstup čekají delší dobu. Fronta kolem 11:00 sahala zhruba do poloviny Hradčanského náměstí.U bočního vchodu na Pražský hrad z Hradčanského náměstí byly 23. srpna kvůli kontrolám nainstalovány dva bezpečnostní rámy. Turisté na vstup čekají delší dobu. Fronta kolem 11:00 sahala zhruba do poloviny Hradčanského náměstí.autor: ctk

Turci ve službách NATO žádají hromadně o azyl

Řada Turků, kteří pracují v Severoatlantické alianci, požádala o azyl v zemích, kde pracovně pobývají. Stalo se tak po neúspěšném vojenském převratu, ke kterému došlo v červenci. Od té doby byly v Turecku v této souvislosti propuštěny ze zaměstnání, zadrženy či zatčeny desítky tisíc lidí. Země, kde lidé žádají o azyl, budou žádosti posuzovat individuálně.

Statisíce lidí v Istanbulu dorazily na demonstraciStatisíce lidí v Istanbulu dorazily na demonstraciautor: Reuters

Letecká záchranka v Ústí nad Labem v ohrožení

Ministerstvo zdravotnictví zatím nesmí podepsat smlouvu na provoz letecké záchranky v Ústí nad Labem. Vyplývá to z opatření, které vydal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Vítězem tendru na Ústecku se stala slovenská firma Air Transport Europe, zakázku ale u antimonoplního úřadu napadl její předchůdce, konkurenční společnost DSA. Vrtulníky slovenského dopravce podle ní v Česku nemají potřebnou certifikaci. Současná smlouva na provoz letecké záchranky vyprší na konci letošního roku.

Ministerstvo zdravotnictví vypsalo tendr na zajištění letecké záchranné služby v šesti regionech.Ministerstvo zdravotnictví vypsalo tendr na zajištění letecké záchranné služby v šesti regionech.autor: Pavel Ryšlink

EU od ruských sankcí zatím couvat nebude

Představitelé USA, Německa, Francie, Británie, Itálie a Španělska se dnes vyslovili pro pokračování protiruských sankcí. Platit by podle nich měly, dokud Moskva nenaplní minské dohody. Sýrii, Írán a Rusko navíc západní politici vyzvali, aby okamžitě přestaly s útoky na syrské město Halab.

Barack Obama a Angela MerkelováBarack Obama a Angela Merkelováautor: reuters

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1