Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 problémů, na které může Trump při výstavbě mexické zdi narazit

5 problémů, na které může Trump při výstavbě mexické zdi narazit

Je to zeď, která zatím nestojí, za sebou už má ale první politické šrámy. Příkaz k její výstavbě dal americký prezident Donald Trump ve středu. Zároveň zopakoval, že za ni Mexiko zpětně zaplatí. Mexický prezident to ale i nadále odmítá a kvůli sporu zrušil plánovanou návštěvu Washingtonu. Ze svého postu v tu samou dobu rezignoval šéf americké pohraniční stráže. Co může kontrovezní Trumpova plánu zkomplikovat?

Problematický terén

Hranice o víc než třech tisících kilometrech mezi Mexikem a Spojenými státy prochází hned několika klimaty, často se na ní mění terén. Většina současného plotu se nachází západně od texaského El Pasa, kde se do té doby poměrně rovná hranice začíná vlnit podél řeky Rio Grande. 

Směrem k Mexickému zálivu pak řeka prochází horami v národním parku Big Bend, kde se přelévá do vodních nádrží, včetně přehrady Amistad. Ta spolu s neprostupným terénem může výstavbu zdi značně zkomplikovat. 

„Kdyby se Donald Trump proletěl nad celou hranicí, třeba jen v Texasu, tak by zjistil, že to je neproveditelné," řekl listu Washington Post Byron Hedges, který v přehradě Amistad často rybaří. 

Většinu půdy v Texasu vlastní soukromí majitelé

Velká část půdy na hranici s Arizonou a Novým Mexikem patří vládě. To ale není případ Texasu, kde je většina území v soukromém vlastnictví. Část obyvatel už proto s vládou vedla spory kvůli plotu, který je na hranici v současnosti. Dá se předpokládat, že podobná reakce přijde z jejich strany i při realizaci této výstavby. 

Většina hranice je přírodní, lidé ale žijí i za ní

Jižní hranice Texasu se technicky nachází uprostřed řeky Rio Grande. Ta svůj tok v minulosti několikrát změnila a vyvolala rozpory mezi Mexikem a USA. Někteří Američané teď formálně žijí na území Mexika, zeď by tak rozdělila dosud existující komunity. Jedním z případů je rezort River Bend, kde bydlí na 200 lidí. 

„Jaký má vláda plán? Přijdou sem a vykoupí 200 lidí ze svých domovů?," ptá se majitel areálu Jeremy Barnard. 

Efektivita zdi

Američtí experti tvrdí, že fyzické bariéry příliš nefungují, pokud se dostatečně nehlídají. Bývalá ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanová v minulosti prohlásila: „Ukažte mi 15metrovou zeď a já vám ukážu o stopu delší žebřík. Ve výsledku by pak proto bylo zřejmě potřeba i větší množství pohraničních strážníků.

Migranti jsou odhodlaní a často zkusí cokoliv

Narůstající násilí v některých zemích Latinské Ameriky v posledních letech zvyšuje počet migrantů, kteří se hranici snaží překročit. Podle OSN množství žadatelů o azyl od roku 2012 narostlo pětinásobně. Ochotní jsou udělat téměř cokoliv

Uprchlík z Guatemaly Ramon Reyes to listu Washington Post potvrdil. „Můj názor na ploty je takový, že nezáleží na tom, jaké bariéry zavedou. Ať je těch bariér sebevíc, nezastaví nás."

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744