5 tváří nejmladšího premiéra Evropy. Jaký je Sebastian Kurz doopravdy? | info.cz

Články odjinud

5 tváří nejmladšího premiéra Evropy. Jaký je Sebastian Kurz doopravdy?

Rakousko od začátku týdne píše novou kapitolu. Vítěz voleb – lidovecký lídr Sebastian Kurz – dohodl vládu a stal se nejmladším premiérem země Evropské unie v historii. 31letý rakouský politik ale navzdory svému věku vůbec není nezkušený. Ve veřejném životě se pohybuje půlku života, který je už teď plný rekordů a zajímavostí. Co je dobré o superstar rakouské politiky vědět?

Milovaný autoritář

V červenci 2017 byl Sebastian Kurz zvolen předsedou rakouské lidové strany se ziskem 98,7 procenta odevzdaných hlasů. Větší podporu nikdo z jeho předchůdců nezískal. Svou obrovskou popularitu hned zužitkoval. Prosadil pro sebe významné zvýšení stranických pravomocí. Může třeba vetovat složení kandidátek až po úroveň voleb do místních zastupitelstev. Za to si od svých protivníků vysloužil nálepku autoritativního politika, na oblibě mu to ale neubralo.

Mladý praktik

V roce 2009 byl zvolen šéfem mládežnické organizace rakouských lidovců. Od té doby už jenom stoupá. Strmě a zkušeně. I protivníci a soupeři Sebastianu Kurzovi přiznávají mimořádný politický instinkt spojený s tvrdým pragmatismem a schopností chladné kalkulace. V letech 2010–2011 zasedal ve vídeňské městské radě. V dubnu 2011 došlo k jeho jmenování do nově zřízeného úřadu státního tajemníka pro integraci při ministerstvu vnitra. V zářijových parlamentních volbách 2013 byl za lidovce zvolen do Národní rady. V letech 2013 až 2017 byl ministrem zahraničí. A aby toho nebylo málo, předsedal také Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Nedostudovaný voják

V časech, kdy se mladí mužové snaží všemi myslitelnými způsoby vykroutit z vojny, Sebastian Kurz neváhal a po maturitě v roce 2004 se stal vojákem. To mu získává velké sympatie u konzervativnějších rakouských voličů. Začal studovat na právnické fakultě ve Vídni. Školu ale nedodělal - a v politické kariéře mu to nijak nevadí.

Mistr symbolů

Během jednání o koaliční vládě se Svobodnými prokázal Sebastian Kurz schopnost promlouvat řečí symbolů. 16. prosince 2017 oznámili Kurz a Strache, že se ve všech programových a personálních otázkách dohodli. Stalo se tak v hotelu na vídeňské vyvýšenině Kahlenberg. Podle pozorovatelů hrála ve výběru místa závěrečného jednání určitou roli symbolika, neboť v bitvě právě na Kahlenbergu dne 12. září 1683 byla s rozhodující pomocí polských jednotek pod velením krále Jana III. Sobieského poražena osmanská vojska obléhající Vídeň.

Zdatný personalista

Způsob, kterým Sebastian Kurz poskládal koaliční vládu, je mistrovskou ukázkou politické personalistiky. Dokázal vyvážit ambice jednotlivých ministrů a ministryň, přidat do vlády několik nezpochybnitelných odborníků a dodat i velké překvapení. Loňský prezidentský kandidát Svobodných Norbert Hofer je totiž ministrem infrastruktury. Obraně šéfuje voják, zahraničí expertka na Blízký Východ Karin Kneisslová. Ta se ovšem už teď bude muset vyrovnat s ohlášeným izraelským bojkotem vlády, v niž sedí zástupci strany Svobodných.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud