Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 věcí, které víme o teroristickém útoku na koncertě v Manchesteru

5 věcí, které víme o teroristickém útoku na koncertě v Manchesteru

Velkou Británií otřásl v pondělí večer teroristický útok, ke kterému došlo bezprostředně po koncertě americké popové hvězdy Ariany Grande. INFO.CZ přináší přehled potvrzených informací, které jsou zatím o tragickém večeru známé.

1. Kdo útočil?

Anglická policie na úterní ranní tiskové konferenci potvrdila, že se jednalo o teroristický čin. Útočníkem byl muž, který při explozi rovněž zahynul. Jeho identitu policie zná, nicméně s ohledem na probíhající vyšetřování ji zatím nebude zveřejňovat. Policie oznámila, že v souvislosti s včerejším útokem také zatkla na jihu Manchesteru 23letého muže. Jestli jde o spolupachatele, zatím není jasné. Experti odhadují, že )tok byl velice organizovaný a profesionálně provedený, je tak pravděpodobné, že se na něm podílelo více lidí. 

2. Jak k tragédii došlo?

Po koncertě Ariany Grande opouštěli fanoušci stadion, když u jednoho z východů explodovala výbušnina. Jeden ze svědků tragické události řekl anglickým žurnalistům, že na místě po útoku bylo velké množství kovových matic, které nejspíš byly součástí bomby. To by ukazovalo na podomácku vyrobenou nálož.

720p 480p 360p 240p
Teror v Manchesteru

3. Kdo jsou oběti?

Popová star Ariana Grande má silnou fanouškovskou základnu mezi dětmi a dospívajícími. Místní policie potvrdila, že mezi dvaadvaceti mrtvými jsou i děti, které vyrazily na koncert. Řada z nich byla v doprovodu rodičů, je tedy možné, že tragédie zasáhne celé rodiny. Dalších 59 lidí bylo hospitalizovaných v nemocnici.

4. Kam se obrátit o pomoc?

Místní orgány zřídily nouzovou linku, kam se mohou obrátit lidé, kteří pohřešují své blízké. Vzhledem k panice, která po výbuchu vypukla, nemá řada lidí stále informace o osudu svých rodinných příslušníků. Telefonní číslo, kam se mohou obrátit, je 0161 856 9400.

5. Jak reaguje svět?

Všichni významní světoví státníci, stejně jako čelní politici České republiky, útok odsoudili. Angela Merkelová vzkázala, že Německo stojí po boku Velké Británie, Emmanuel Macron se chystá volat premiérce Therese Mayové, Donald Trump označil útočníky za „zlé ztroskotance.“ Kondoloval i prezident palestinské samosprávy Mahmoud Abbas a další. Příznivci samozvaného Islámského státu na sociálních sítích naopak útok na děti oslavují.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1