Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

570 časovaných bomb. Právě tolik je v Německu islamistů, kteří by mohli zaútočit

570 časovaných bomb. Právě tolik je v Německu islamistů, kteří by mohli zaútočit

V Německu má trvalý pobyt zhruba 570 islamistů, které policie považuje za bezpečnostní hrozbu. Údaj dnes zveřejnil Spolkový kriminální úřad (BKA) v souvislosti se středečním návrhem spolkové vlády, aby extremisty, kteří mohou chystat teroristický čin, bylo možné sledovat pomocí elektronických náramků.

Ze zhruba 570 islamistů s trvalým pobytem v Německu, kteří by podle kriminalistů mohli připravovat atentát, jich zhruba polovina v současnosti v zemi skutečně pobývá. Asi devadesát z nich je přitom ve vazbě. V polovině ledna BKA hovořil o 548 islamistech představujících bezpečnostní hrozbu.

Zhruba 900 lidí odešlo od roku 2012 z Německa do Sýrie a Iráku. Asi 70 z nich se podle poznatků BKA aktivně zapojilo do bojů v řadách organizací Islámský stát (IS), Fronta dobytí Sýrie (dříve an-Nusrá) a dalších. Kolem 145 osob z Německa v bojích na Blízkém východě zahynulo, 280 se jich vrátilo zpět do země.

"Se stále méně častými vojenskými úspěchy IS musíme počítat s přibývajícím počtem džihádistů vracejících se do Německa," uvedl ředitel BKA Holger Münch.

V souvislosti s islamistickým terorismem německé úřady v současnosti vyšetřují 760 případů s více než tisícovkou podezřelých žen a mužů.

Německá vláda ve středu schválila návrh zákona, který by BKA umožnil sledovat pomocí elektronických náramků extremisty, kteří mohou chystat útok. Už od roku 2011 je prostřednictvím takovým náramkům možné sledovat pachatele sexuálních a násilných trestných činů, kteří byli odsouzeni alespoň ke třem letům vězení.

Ministr vnitra Thomas de Maiziére upozornil, že náramky nakonec dostane jen menší část z celkového počtu více než pěti stovek sledovaných osob. Upozornil také na komplikace, které v tomto ohledu způsobuje rozdílná legislativa v jednotlivých spolkových zemích.

Podle dnešního prohlášení předsedy konference zemských ministrů vnitra Markuse Ulbiga ze Saska, spolkové země požadavek de Maiziérea na sjednocení pravidel podporují a budou na něm pracovat.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link