Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

60 tisíc Němců bude muset pryč. U domu jim leží dvoutunová bomba z války

60 tisíc Němců bude muset pryč. U domu jim leží dvoutunová bomba z války

Německo čeká dosud největší evakuace obyvatel kvůli nálezu bomby z druhé světové války. Na tiskové konferenci to dnes oznámili zástupci místních úřadů. Své domovy bude muset v neděli ve Frankfurtu nad Mohanem opustit více než 60 000 lidí.

Bombu o váze 1,8 tuny, kterou během druhé světové války shazovaly britské bombardéry, našli dělníci v úterý při stavebních pracích v městské části Westend. Podle zástupce frankfurtské radnice Markuse Franka obsahuje puma 1,4 tuny trhaviny.

Vyklidit bude z preventivních důvodů nutné území do vzdálenosti 1,5 kilometru od nalezené bomby, řekl dnes Frank. Mimo své domovy budou muset lidé zůstat mezi osmou hodinou ranní a osmou večerní. Se samotnou evakuací se ale začne již v šest hodin ráno. Samotné zneškodnění bomby by mělo trvat až čtyři hodiny, řekl frankfurtský policejní prezident Gerhard Bereswill.

Ještě ve středu úřady hovořily o nutnosti evakuovat až 70 000 lidí. Nyní odhad snížily na 60 000. I tak se ale bude jednat o největší nařízenou evakuaci obyvatel kvůli nálezu bomby z druhé světové války. Podobné evakuace jsou i více než 70 let po konci války v Německu poměrně běžné. Například v Hannoveru muselo své domovy dočasně opustit v květnu 50 000 lidí, v Augsburgu loni evakuovaly úřady dokonce 54 000 obyvatel města.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1