Články odjinud

600 mrtvých za deset dnů. Bombardování východní Ghúty pokračuje, podle organizace zemřelo 147 dětí

600 mrtvých za deset dnů. Bombardování východní Ghúty pokračuje, podle organizace zemřelo 147 dětí

Více než 600 civilistů včetně 147 dětí přišlo od 18. února o život při bombardování východní Ghúty syrskou armádou. S odkazem na dnešní zprávu exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) to uvedla agentura AFP. Syrský prezident Bašár Asad nařídil svému letectvu bombardovat enklávu na okraji Damašku s cílem vyhnat z oblasti povstalce a radikální skupiny.

Rusko, které je spojencem syrského režimu, v pondělí vyhlásilo každodenní příměří. To má ve východní Ghútě trvat vždy pět hodin a má umožnit evakuaci civilistů. V úterý sice příměří ráno začalo, ale brzy bylo porušeno.

Frekvence bombardování se od úterý snížila, jen za dnešek ale podle SOHR přišlo o život osm civilistů a další mrtvé záchranáři objevili při prohledávání trosek. Celkový počet mrtvých za uplynulých 11 dnů tak podle SOHR stoupl na 601.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes uvedl, že se Rusku podařilo z východní Ghúty evakuovat „celkem velkou skupinu“ civilistů a dodal, že se na záchraně těchto lidí podílel i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Rebelové ale Ghútu podle Putina používají jako svou základnu v Sýrii a podnikají z místa další útoky. Kolik bylo zachráněno civilistů, ale ruský prezident neuvedl.

Krátce nato ruská armáda oznámila, že ozbrojenci v Sýrii dál provádějí bojové operace v provinciích Halab (Aleppo), Latákíja a Dará, navzdory rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která požaduje třicetidenní příměří v celé zemi. Rebelové navíc podle ruské armády ve východní Ghútě bránili civilistům v evakuaci a hrozili jim smrtí.

Východní Ghúta je posledním regionem v okolí Damašku ovládaným odpůrci syrské vlády a radikálními skupinami, z nichž část je napojena na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Enklávu, kde žije asi 400.000 lidí, obléhají od roku 2013 syrská vládní vojska. Civilisté v Ghútě dlouhodobě trpí nedostatkem potravin a léků.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud