Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

65 let Alžběty II. v čele monarchie. Připomeňte si její éru v unikátní fotogalerii

65 let Alžběty II. v čele monarchie. Připomeňte si její éru v unikátní fotogalerii

Na britský trůn nikdy usednout neměla, dnes je v čele Velké Británie 65 let. Je hlavou Commonwealthu a nejvyšší představitelkou anglikánské církve. Jako monarcha má Alžběta II. pečovat o národní identitu a jednotu, přinášet národu pocit bezpečí, stability a tradice. V době svého narození byla teprve třetí v pořadí nástupnictví na trůn a to po svém strýci Eduardovi a svém otci Jiřím.

Předpokládalo se navíc, že se král Eduard VIII. ožení a bude mít děti. Ty by automaticky měly nárok na trůn právě před Alžbětou a jejím otcem. Eduard se ovšem zamiloval do dvakrát rozvedené Američanky. Psala se třicátá léta, z politických i církevních důvodů byl sňatek mezi králem a rozvedenou neurozenou ženou nepřijatelný. Tehdejší král následoval své srdce a raději abdikoval.

Na trůn usedl Jiří. Zemřel v 56 letech a teprve pětadvacetiletá Alžběta se stala královnou. Zpráva o smrti jejího otce ji zastihla v Keni v divoké přírodě, kde byla na oficiální návštěvě. Její bodyguard napsal do návštěvnického deníku hotelu, který stál v korunách stromů: „Mladá žena vyšplhala na strom jako princezna a poté co zažila, jak ona sama popsala, nejnapínavější zážitek, slezla ze stromu druhý den jako královna – Bůh jí žehnej.“

 Navzdory názorům jejích poradců poprvé v historii vysílala oficiální korunovaci v roce 1953 televize. Přiblížení královské rodiny veřejnosti byl jedním z mnoha kroků, kterými započaly změny britské monarchie.

Dvacáté století bylo období obrovských společenských i politických změn. Došlo k zániku Britského impéria a následného vzniku Commonwealthu. Alžběta II. zažila sedm papežů a 13 britských premiérů. Historici ji označují za státníka, který na veřejnosti nikdy neudělal chybu, vždy se chovala důstojně a rozvážně. 

Když například zemřela matka jejích vnuků a miláček Británie princezna Diana, držela chlapce daleko od zraků veřejnosti a k celé záležitosti se nevyjadřovala. Reakce zpočátku vyvolala negativní ohlasy. Po několika dnech ovšem přišla s projevem, ve kterém vyjádřila zemřelé Dianě úctu a získala si zpět přízeň veřejnosti.

Královna se odmítla stát celebritou z povolání či podivnou kreaturou v rukou státu. Alžběta se stala velmi uctívaným a respektovaným symbolem státníka. Za manžela si vzala prince řeckého a dánského Philipa, se kterým vytvořili současný obraz monarchie. Byla to velká láska, princ byl bez peněz i země. Jako malý musel opustit rodné Řecko. Celá Evropa se vzpamatovávala z druhé světové války. Na svatební šaty si musela ušetřit z přídělových kupónů.

„Prohlašuji před Vámi všemi, že celý můj život, ač bude dlouhý nebo krátký, bude věnován vaší službě a službě naší velké královské rodině, ke které všichni patříme."
Alžběta II.

Její panování nebyla jen procházka růžovou zahradou. Své sestře Margaret například odepřela svatbu s rozvedeným hrdinou z bitvy o Anglii z druhé světové války. To navždy poškodilo jejich vztahy. V roce 1981 při vojenské přehlídce na ni střílel slepými náboji sedmnáctiletý mladík. Královna zachovala klid a svého splašeného koně zvládla. O rok později se zase v její ložnici objevil cizí vetřelec. Královna zůstala klidná a až do příjezdu policie s ním mluvila.

Rok 1992 označila za příšerný. V tomto roce se její syn Andrew formálně rozešel se svou manželkou Sarah, manželství Charlese a Diany procházelo krizí a dcera Anna se rozvedla s manželem, kapitánem Markem Philipsem. Během státní návštěvy Německa v říjnu na ni demonstranti v Drážďanech házeli vejce a v listopadu byl Windsor poničen požárem. 

Přestože je královně 90 let, stále čte dokumenty, které obdrží od britské vlády. Abdikovat nehodlá, přestože se předpokládá, že princ Charles postupně přebere část jejích povinností. Správu nad některými charitativními organizacemi zase předala princi Williamovi či jeho choti Kate.

Devadesátiletá panovnice je vůbec prvním britským monarchou, který takzvaného safírového jubilea dosáhl. U příležitosti dnešního výročí byl znovu vydán snímek královského fotografa Davida Baileyho, na kterém Alžbětu II. zdobí safírové náušnice a safírový náhrdelník. Tyto šperky dostala od otce Jiřího VI. ke svatbě s princem Philipem. Letos Alžbětu II. čeká po safírovém vladařském jubileu ještě další významný milník, a to 70 let od svatby s Philipem.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1