Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

68 mrtvých syrských dětí. „Lákali je na brambůrky,“ vzpomíná zoufalá matka na atentát na uprchlíky

68 mrtvých syrských dětí. „Lákali je na brambůrky,“ vzpomíná zoufalá matka na atentát na uprchlíky

Válka v Sýrii už přinesla bezpočet obrazů brutality a hrůz. Útok, který se odehrál předminulou sobotu, přesto šokoval. Atentátník se odpálil poblíž autobusů, které měly pro stovky lidí znamenat vysněnou cestu z obležení. Pro mnohé z nich ale skončila před dosažením hranic povstaleckého území, jen pár kilometrů od režimem kontrolovaného Aleppa. Sebevražedný atentát usmrtil na 130 z nich. Ti, kdo přežili, vypráví o beznaději.

V zadním pokoji Univerzitní nemocnice v Aleppu vládne hrobové ticho. Na posteli sedí Fatima Aliová a její matka. Jsou potichu, protože vedle nich spí dva malí chlapci – desetiletý Ali a šestiletý Husajn. Zatímco malý Ali má kolem hlavy jen obvaz, pohled na jeho staršího bratra je děsivý – celou tvář má posetou čerstvými stehy a místo pravého oka jen jizvu, která nezmizí ani až se probudí.

Oko mu vyrazila střepina při explozi. Auto plné výbušnin odpálili sebevražední atentátníci jedné z džihádistických skupin, které nyní ovládají provincii Idlib. Útočníci udeřili v blízkosti autobusů, které převážely uprchlíky z obléhaných vesnic Kafrája a Fúa. Lidé měli odjet po dvou letech strávených v zajetí rebelů na území ovládané vládou Bašára Asada. Výměnou za to měl režim poslat na jejich území lidi z jím obléhaných vesnic Madája a Zabadaní. První vyrazily na cestu autobusy plné žen a dětí. Jenže daleko nedojely.

Po dvou letech strádání chtěli něco dobrého

„Seděly jsme s dětmi v autobuse, ještě na území rebelů. Přijelo auto, které vypadalo, jako že jeho majitel bude prodávat brambůrky. Všechny děti se tam rozeběhly, protože jsme brambůrky ani sladkosti neviděli dva roky. Moje děti chtěly také, ale já jsem řekla, že později. Vtom to auto bouchlo. Dál už moc nevím,“ vzpomíná matka chlapců Fatima.

Sama má jen poraněnou ruku. 68 dětí a 62 dospělých při útoku zemřelo, některé další děti následně zmizely. Mezi nimi i její 11letý Mohamad. Rebelové odmítli převézt zraněné do Aleppa, které je výrazně blíž, asi pět kilometrů od místa tragédie. Trvali na tom, že zraněné nemůžou pustit na území kontrolované armádou.

„Po útoku nás odvezli k tureckým hranicím do nemocnice, tam jsem ho viděla naposledy. Prosím, pomozte mi ho najít,“ naříká na posteli Fatima a vytahuje fotku svého ztraceného syna.

K útoku na autobusy plné civilistů se zatím nikdo nepřihlásil. Staly se však na území kontrolovaném rebely, kam nemá nikdo jiný přístup, tudíž jej zřejmě spáchali příslušníci jedné z místních radikálních skupin. Součástí ideologie většiny z nich je i víra v to, že pokud spáchají sebevražedný útok na odpadlíky od pravé víry (za něž považují šíitské muslimy), přijdou do ráje.

Uvězněni mezi rebely

Co přivedlo Fatimu na místo, kde málem přišla o život a ztratila jedno z dětí? Její příběh se začal psát o dva roky dříve. V červnu 2015 poklidné město Kafrája na severu Sýrie obklíčili tzv. rebelové. „Byli to bojovníci z an-Nusrá (odnož al-Kajdy, dnes přejmenovaná na

Džabhat Fatah aš-Šám), a také Nur al-Din al-Zenki. Řekli, že ven z města nesmíme. Pak už jsme je neviděli. Jednou za čtvrt roku nám Červený kříž z režimní části přivezl nějaké jídlo, pořád jsme ale měli hlad. Děti se každý den ptaly, zda jim seženu nějakou sladkost. Vůbec to nechápu, co jsme jim udělali?” ptá se matka tří chlapců. Rebelové si Kafráju a Fúu nevybrali náhodou. Jsou to města obydlená čistě šíitským obyvatelstvem. Kdežto rebelské skupiny operující v Idlibu jsou sunnitské.

Obléhání vesnic mělo být odplatou za to, že syrská armáda drží v obklíčení města Madája a Zabadaní. Teprve potom, co byli rebelové donuceni odejít z východního a centrálního Aleppa, začaly znepřátelené strany vyjednávat. Výměna asi 20 000 civilistů z obléhaných měst byla nyní ale přerušena krvavým teroristickým útokem. Světové velmoci se zatím k útoku nevyjádřily a neprobíhá ani žádné vyšetřování, protože incident se stal na území rebelů. Ti tam nepouštějí ani nezávislé novináře, ani vyšetřovací skupiny.

Provincie Idlib je nyní z velké části pod kontrolou rebelů. Pod ně spadají necelé dvě desítky skupin, z nichž většina jsou džihádistické a islamistické skupiny. Ty zmíněné výše v textu jim dominují.

Obecně ale platí, že skupiny často mění jména, spojují se a rozcházejí podle toho, jak mezi sebou zrovna bojují. Některé spolupracují i se samozvaným Islámským státem.

Tyto skupiny dostávají logistickou podporu z Turecka, odkud na jejich území proudí i zásoby potravin, spotřebního zboží a zbraní. Erdoganův režim patří spolu se Saúdskou Arábií a Katarem k jejich největším oporám. 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link