Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

7 let pekla: Klíčové okamžiky syrské války přehledně

7 let pekla: Klíčové okamžiky syrské války přehledně

Dny se o něm mluvilo, teď na něj došlo. Odvetný útok USA ve spolupráci s Velkou Británií a Francii na Sýrii přišel dnes brzy ráno. I podle Česka má jít o jasný signál, že použití chemických zbraní, ze kterého Západ podezírá právě vládu Bašára Asada, je nepřijetelné a bude se trestat. Co dnešnímu útoku předcházelo a jak šel čas se Sýrii během rozvleklé a chaotické sedmileté války?

2011

15. března - Ve městě Dará na jihu země i dalších městech propukly protivládní demonstrace. Účastníci žádali odstoupení prezidenta Bašára Asada a konec téměř půlstoletí trvající vlády strany Baas.

19. dubna - Byl zrušen výjimečný stav, který platil od března 1963.

10. května - Začaly platit sankce EU, které se postupně zpřísňovaly. V květnu uvalily na Sýriisankce mimo jiné i USA.

5. října - Rusko a Čína vetovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci, která odsuzovala režim v Sýrii za jeho krvavé represe proti oponentům.

2012

4. února - Rusko a Čína opět vetovaly rezoluci RB OSN, která podporovala plán Ligy arabských států na řešení krize v zemi.

25. května - Masakr ve městě Húlá na západě země, při němž zahynulo nejméně 108 lidí. OSN masakr odsoudila a řada evropských zemí, ale i USA a Kanada vyhostila syrské diplomaty.

12. července - Po masakru ve vesnici Trímsá, kde zahynulo 150 lidí, začalo k povstalcům přecházet stále více vládních činitelů.

15. července - Boje se přesunuly i do metropole Damašku.

18. července - Při atentátu v Damašku byl zabit ministr obrany Dáud Radžha a další vládní činitelé.

19. července - Rusko a Čína potřetí vetovaly v RB OSN rezoluci k Sýrii hrozící sankcemi za nedodržení mírového plánu.

23. července - Vláda poprvé přiznala vlastnictví chemických a biologických zbraní.

6. srpna - Premiér Rijád Hidžáb uprchl ze země. Později řekl, že Asadův režim kontroluje nejvýše 30 procent Sýrie.

15. srpna - Podle OSN se režim prezidenta Asada a s ním spřízněné milice šabíha dopustil válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Válečné zločiny ale spáchali také povstalci.

11. listopadu - Opozice vytvořila v katarském Dauhá zastřešující Národní koalici sil revoluce a syrské opozice (NCSROF).

2013

21. srpna - Útok chemickými zbraněmi v oblasti Ghúta jihovýchodně od Damašku (podle opozice zahynulo až 1700 lidí). Útok ohlásila opozice, vláda to popřela a odpovědnost připsaly povstalcům.

31. října - Sýrie zničila své provozy na výrobu chemických zbraní.

2014

14. ledna - Bojovníci ze sunnitské organizace Islámský stát (IS) dobyli provincii Rakka na severu země, první provincie v rukou povstalců.

25. ledna - V Ženevě pod záštitou OSN začaly nepřímé schůzky mezi zástupci opozice a představitelů vlády. Skončily bez dohody.

8. května - Povstalci se po více než třech letech kontroly stáhli z třetího největšího města Homsu.

29. června - IS, která ovládala velká území v Iráku i Sýrii, vyhlásila chalífát (vládu hlavy muslimské obce) pod názvem Islámský stát.

Srpen - Pod vládou IS se nacházela asi třetina syrského území.

16. září - Bojovníci z IS zahájili útok na kurdské město Kobani ležící na hranici s Tureckem, ovládli jej kolem 19. září.

23. září - Armáda USA a některé arabské země zahájily první letecké údery proti pozicím IS v Sýrii.


2015

26. ledna - Kurdské jednotky vytlačily IS z kurdského pohraničního města Kobani, které v září 2014 padlo do rukou IS.

21. května - Radikálové z IS dobyli historické město Palmýra.

29. května - Radikálové ze sunnitského hnutí An-Nusra ovládli západosyrskou provincii Idlib.

30. srpna - Radikálové z IS zničili v historické Palmýře Belův chrám, památku zapsanou na seznamu UNESCO.

27. září - Francie zahájila letecké útoky proti pozicím IS.

30. září - Letecké údery proti IS zahájilo Rusko.

20. října - Prezident Asad poprvé od zahájení na zahraniční cestě, v Moskvě jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

26. prosince - Povstalci dobyli na severu Sýrie klíčovou přehradu Tišrín, kterou od roku 2014 ovládali ozbrojenci z IS.

2016

26. února - V Sýrii začalo platit příměří, nedodrženo.

27. března - Vládní jednotky dobyly město Palmýra, ze kterého vyhnaly bojovníky bojovníky IS (ovládali město od května 2015).

12. září - Začalo platit další příměří dojednané USA a Ruskem - platilo jen sedm dní.

11. prosince - Radikálové z IS opět dobyli Palmýru (předtím IS ovládal Palmýru od května 2015 do března 2016).

22. prosince - Druhé největší město Halab (Aleppo) se dostalo celé pod kontrolu vlády. Jednalo se o největší vítězství vlády nad povstalci (režimu ale výrazně pomohla ruská armáda).

29. prosince - Putin oznámil, že syrský režim a rebelové podepsali dohodu o příměří. Příměří se netýká IS, bývalé fronty An-Nusra a jejich spojenců.

2017

4. dubna - Při náletu na vesnici Chán Šajchún v provincii Idlib zemřelo nejméně 86 lidí. Podle exilové organizace syrských ochránců lidských práv SOHR i řady západních zemí šlo o letouny vlády, které použily toxický plyn. Damašek popřel, že by útok spáchala jeho armáda.

7. dubna - USA v reakci na údajný chemický útok z 4. dubna zaútočily na leteckou základnu armády u Homsu, z níž startovala letadla, která podle Washingtonu zaútočila.

12. dubna - Rusko vetovalo návrh rezoluce RB OSN odsuzující chemický útok (Čína se hlasování zdržela).

21. května - Vládní režim ovládl město Homs na západě země, které bylo od revoluce v roce 2011 v držení povstalců.

16. června - Ruské letectvo při náletu u Rakky, které je baštou IS, údajně zabilo vůdce IS abú Bakra Bagdádího; nepotvrzeno.

17. října - Arabsko-kurdské milice SDF dobyly z rukou IS město Rakka, které dříve sloužilo jako hlavní bašta IS v Sýrii.

19. listopadu - Armáda se spojenci vyhnala radikály z Búkamálu, posledního většího města v Sýrii, které kontroloval IS.

 

2018

20. ledna - Turecko zahájilo operaci v severosyrské oblasti Afrín s cílem vyhnat kurdské milice YPG, které Ankara považuje za teroristickou organizaci; Afrín dobyla turecká armáda 18. března.

12. března - Podle SOHR zahynulo v občanské válce v Sýrii od března 2011 přes 350.000 lidí včetně 106.000 civilistů.

7. dubna - Chemický útok na město Dúmá, které bylo pod kontrolou radikálů: zahynulo nejméně 42 lidí. Z útoku byla obviněna vládní armáda, ta to popřela. Při následném raketovém útoku na vládní vojenskou leteckou základnu u Homsu 9. dubna zahynulo 14 lidí, Rusko a Sýrie z úderu obvinily Izrael.

10. dubna - Rusko v RB OSN vetovalo americký návrh rezoluce, který požadoval vytvoření mezinárodního orgánu pro vyšetření odpovědnosti za chemické útoky v Sýrii. Následně neprošla ani rezoluce předložená Ruskem, která požadovala vytvoření jiného expertního výboru pro vyšetření útoku.

14. dubna - Spojené státy, Británie a Francie vyslaly v odvetě za útok na Dúmu sérii několik desítek raket na místa vývoje chemických zbraní a vojenské cíle. Podle SOHR byla zasažena dvě výzkumná střediska v Damašku a jedno v oblasti Homsu. Rakety dopadly také na pět vojenských základen a skladů elitních syrských sil v oblasti metropole.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1