Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

8 let za video na Facebooku: Žena si stěžovala na sexuální obtěžování v Egyptě, je za mřížemi

8 let za video na Facebooku: Žena si stěžovala na sexuální obtěžování v Egyptě, je za mřížemi

Osm let vězení za jediné video umístěné na Facebooku si od egyptského soudu vysloužila čtyřiadvacetiletá Libanonka. Pravda, za velice peprné video, ve kterém nevybíravými slovy popisovala své zkušenosti z pobytu pod pyramidami, kde jí prý muži sexuálně obtěžovali. I když zvolené výrazy jistě musely Egypťany urazit, jejich země má v tomto ohledu vážné a dlouhodobé problémy.

Mona Mazbúhová se během asi desetiminutového monologu opravdu nekrotila. Egypt je podle ní "zkurvysyní" zemí, jejíž mužské občany tvoří "pasáci", "podvodníci" a "žebráci". Egypťanky se pak podle libanonské turistky chovají jako "prostitutky", a to i proto, že tolerují chování, kterého se muži vůči nim dopouštějí. Obyvatelé někdejší slavné říše na Nilu prý jako celek patří k "nejsprostějším národům vůbec".

Co se mladé Libanonce v Egyptě přihodilo? Rozčílili ji dva kolemjdoucí, kteří ji sexuálně obtěžovali. Přímo na ulici prestižní čtvrti Zamalek jí adresovali urážlivé poznámky. Ten samý den se k ní obzvlášť nevhodně choval i taxikář. Návštěvnici z kosmopolitního a poměrně bohatého Libanonu neoslnili ani káhirské restaurační služby v době muslimského půstu. A připomněla, že při předchozí cestě do země byla okradena.

"Zasloužíte si ještě horšího diktátora než Sísí!"

Pustila se ovšem i do politiky, což je v horkém Egyptě tenký led. Vyjadřila se v tom smyslu, že si zdejší občané "nespravedlivého" prezidenta Sísího "zaslouží". Jmenovitě měla na mysli způsob, jakým se k hlava státu k Egypťanům chová. Prostovlasá Mona oděná na západní způsob patrně naslouchá kritikům nynějšího vládce, podle kterých současná moc potlačuje jakékoli projevy opozice, ba nonkonformity. A dodala, že je-li Bůh spravedlivý, pošle Egypťanům místo Sísího někoho ještě "více despotického".

Navzdory drsnému slovníku i faktu, že nebývá spravedlivé urážet národ jako celek, Moně se opravdu mohlo přihodit vše, co zkritizovala. Káhira například loni získala v žebříčku světových metropolí nelichotivé prvenství co do nejhoršího chování jeho obyvatel vůči ženám.

Egyptská justice každopádně reagovala velmi nesmlouvavě. I proto, že z Moniných stížností se na sociálních sítích stal brzy virál. Když se druhého června dostavila k odletu na káhirské letiště, čekal ji zatykač. Žalobu na ni podal jeden z káhirských právníků a Libanonka si zhruba o měsíc později vyslechla rozsudek, který díky tvrdosti zaujal i svétová média. Osm let v pracovním táboře a pokuta ve výši (a přepočtu) asi 13 a půl tisíce korun. Podle egyptského listu Al-Ahram ji soud poslal za mříže nejprve na jedenáct roků, ještě ten samý den ale tři léta ubral.

Oddůvodnění? Dívka prý "záměrně šířila falešné zvěsti, které poškozují sociální řád, napadala náboženství a vzbudila veřejné pohoršení".

Je po operaci mozku a omlouvá se

Mona Mazbúhová už na Facebook umístila jiné video, ve kterém se omlouvá. Podle svých slov nezamýšlela urazit Egypt jako celek a tím méně jeho politiky. "Miluji Egypťany a miluji jejich zemi. Proto jsem zde nebyla poprvé a proto se sem chci vrátit také v budoucnu," řekla. Její obhájce navíc poukazuje na fakt, že ve dvanácti letech podstoupila operaci mozku, což na ní údajně zanechalo následky - kromě jiného není schopna zvládat emoce.

Soud se bude Moniným případem znovu zabývat koncem měsíce a je možné, že verdikt zmírní.

Nad jeho tvrdostí se totiž pozastavují i mnozí Egypťané. Ti argumentují tím, že podobné rozsudky jistě nemohou turistickému ruchu, na který země vždy finančně spoléhala. Pravdou také je, že justici zčásti ovládli místy až fanatičtí sekulární nacionalisté, kteří nelítostně trestají libovolnou kritiku země. V jejich hledáčku se ocitli nejen islamisté, ať už radikální, či umírnění, ale třeba i levicoví a studetští aktivisté nebo prostě jen ti, kteří se v jejich očích vymykají zprůměrovaným mravům.

99 procent Egypťanek zažilo sexuální obtěžování

Což potvrzuje případ Egypťanky Amal Fathyové, která byla také zatčena za to, že natočila a zveřejnila video. V něm si rovněž stěžuje na všudypřítomné sexuální obtěžování, zmniňuje ale i špatné sociální podmínky vůbec. Egyptská justice tato slova pochopila jako politický útok zřejmě proto, že její manžel je prominentím ochránce lidských práv. Amal byla obviněna z terorismu, za mřížemi trpí depresemi i záchvaty paniky a její zdravotní stav se podle jejích blizkých rapidně zhoršuje.

"Je strašné, že se egyptské úřady zaměřily na umlčování žen hovořících o sexuálním obtěžování místo toho, aby bojovaly proti tomuto odpornému chování," nechala se pro list The New York Times slyšet Najia Bounaimová ze severoafrické sekce Amnesty International. Její rozhořčení podporují i statistiky OSN: podle těch z roku 2013 se ztěží uvěřitelných 99,3 procenta Egypťanek stalo obětí nějaké z forem sexuálního obtěžování. Téměř polovina (43 procent) egyptských mužů se přitom domnívá, že ženy si podobnou pozornost mužů užívají.

Sexuální obtěžování je v Egyptě trestné: tresty se pohybují mezi půl rokem a pěti lety.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744