Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

AfD lustruje novináře hůř než Okamura. Ptá se i na sexuální orientaci

AfD lustruje novináře hůř než Okamura. Ptá se i na sexuální orientaci

Německá protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) požaduje po novinářích, kteří se chystají zpravodajsky krýt její prosincový sjezd, souhlas s poskytováním osobních údajů. Ty se mohou týkat jejich původu, náboženského vyznání či sexuální orientace.

Novináři, kteří se chtějí zaregistrovat na hannoverský sjezd, musí souhlasit se shromažďováním, uchováváním a využíváním poskytnutých "zvláštních údajů", jak německý zákon o ochraně údajů souhrnně označuje například informace o rasovém a etnickém původu, politických názorech, náboženském vyznání, zdravotním stavu či sexuální orientaci.

Ostatní strany požadují pro akreditaci novinářů jen základní informace a nezajímají se o podrobná osobní data, upozornila agentura Reuters.

AfD, která se v zářijových volbách stala třetí nejsilnější stranou v Německu, varuje před "islamizací Evropy" nebo před "falešnými zprávami" tradičních médií.

Podle deníku Stuttgarter Zeitung vyšetřuje počínání strany německý úřad na ochranu osobních údajů.

"Je to nepřijatelné pronikání do soukromých záležitostí novinářů," řekl mluvčí Svazu německých novinářů (DJV) Hendrik Zörner. "Vyzýváme AfD, aby souhlas okamžitě přestala vyžadovat," dodal Zörner.

Strana, která ve volbách 24. září získala 13 procent hlasů, zatím záležitost nijak nekomentovala.