Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Aféra v charitě. Cox musel odejít i z organizací založených na počest jeho zavražděné ženy

Aféra v charitě. Cox musel odejít i z organizací založených na počest jeho zavražděné ženy

Brendan Cox, manžel zavražděné britské poslankyně Jo Coxové, opustil místa ve dvou charitativních společnostech poté, co veřejně vyšla najevo jeho obvinění ze sexuálního obtěžování několika žen. Cox přiznal "nevhodné chování" a omluvil se, druhé obvinění odmítl. 

Coxovy problémy začaly poté, co britská média před týdnem přinesla zprávy o dvou případech z doby před několika lety, kdy údajně obtěžoval ženy. Jeden z nich se vztahoval k jeho činnosti v dětské charitativní organizaci Save the Children, kde zastával přední manažerskou funkci, na niž v roce 2015 rezignoval. Do téhož roku se datuje další obvinění, podle něhož se pokoušel obtěžovat jistou ženu během své návštěvy na Harvardově univerzitě v americkém městě Cambridge.

„Zatímco obvinění obsažená v trestním oznámení policii v Cambridge ve státě Massachusetts nepřijímám, tak uznávám a chápu, že během svého působení v Save the Children jsem udělal chyby," uvedl podle stanice BBC v prohlášení Cox.

Zmíněná charitativní organizace jej v roce 2015 dočasně zbavila funkce a hodlala případ vyšetřit, než k tomu ale došlo, sám z ní odešel.

Nyní oznámil, že opouští i místa v organizacích More in Common a Jo Cox Foundation, které zakládal po předloňské vraždě své ženy na její památku.

Média začala jeho skandál řešit v souvislosti s odhaleními kolem jiné britské charitativní organizace Oxfam, jejíž pracovníci si podle médií na Haiti a v některých afrických zemích platili prostitutky. Jedna z manažerek Oxfamu v reakci na informace odešla z funkce a charita slíbila obvinění podrobně prošetřit.

Poslankyni Coxovou postřelil a pobodal krátce před předloňským referendem o britském odchodu z Evropské unie neonacista Thomas Mair, který byl za to odsouzen na doživotí. Coxová, která podporovala setrvání Británie v EU a bojovala také za práva uprchlíků, v nemocnici svým zraněním podlehla.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1