Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Afghánistán 2030: Dívky končí školu v 11 letech, Paštunové mají autonomii a USA zavřely oči

Afghánistán 2030: Dívky končí školu v 11 letech, Paštunové mají autonomii a USA zavřely oči

Píše se rok 2030. Je deset let od podpisu mírové dohody mezi USA a hnutím Tálibán, Kábul slaví. Veteráni v amerických uniformách i muži s plnovousy sedí bok po boku a vzpomínají na vzájemné půtky. O sebevražedných atentátnících se nemluví, i když v nové Paštunské autonomii po nich pojmenovali ulice. Afghánky vidět není: vdané zůstaly doma, dívky mladší jedenácti roků sedí ve škole a hrstka nejšťastnějších studentek se učí na univerzitách, kde jim muži přednášejí přes obrazovku. Pojďte se s námi podívat, jak by mohla jednou vypadat země dlouhodobě sužovaná násilím a válkou.

V létě roku 2018 jistě není snadné odhadnout, jak bude vypadat Afghánistán za jedenáct let, ba dvacet roků. Pravděpodobné je, že na řadě míst podobně jako teď: v izolovaných údolích bude život pokračovat v zaběhlých, konzervativních kolejích. Ženy zůstanou patriarchální tradicí připoutány k plotnám, či spíše ohništím, venkovský způsob přežívání však neumožní jejich naprostou izolaci. Musejí ven, i když jen za obživou. Ostatně, ve zdejším kraji mimo vesnici zbytečně nechodí ani muži.

Přesto: jak může zemi ovlivnit případná mírová smlouva, o které teď USA s Tálibánem jednají? Ještě zhorší život Afghánek? A je možné, že by se Afghánistán rozpadl? Zatím jen málokdo ví, co obě stany dojednaly, pokud vůbec k něčemu došly. Pokud se ale Tálibán v důsledku dohody stane respektovanou politickou silou, změní to buď toto hnutí, nebo Afghánistán.

Paštunové asijských zemí, spojíte se?

Tálibán se zrodil z paštunského etnika, které obývá převážně jihovýchod Afghánistánu, kde je doma i nyní. Z případné mírové dohody může vyplynout jakási autonomie pro jím kontrolovaná území. V sousedním Pákistánu při hranici s Afghánistánem rovněž žijí příslušníci tohoto etnika a někteří z nich volají po vytvoření společného státu se soukmenovci zpoza hranice. Vznik takové země si ale vysloveně přeje málokdo, nevěří v něj ostatně ani mnozí Paštunové.

Přesto: etnikum čítá podle různých odhadů 45 až 60 milionů lidí (asi dvě třetiny Paštunů žijí v Pákistánu). Hranice mezi oběma státy je už teď velmi průchodná (rozuměj nekontrolovaná) a pokud v Afghánistánu vznikne cosi jako Paštunská autonomie, může to myšlenku společného domova celého etnika přiživit.

Takový proces navíc může nastartovat rozpad Afghánistánu, i když třeba jen vnitřní. Paštuni tvoří něco málo přes dvě pětiny obyvatel země. Tádžiků je zde třetina, Uzbeků téměř desetina, přičemž obě etnika mají oporu v nezávislých (postsovětských) státech, které s Afghánistánem sousedí. I zdejší Uzbeci a Tádžici sice zastávají konzervativní postoje, ve srovnání s paštunskými sousedy jsou ovšem poměrně liberální. Zhruba deset procent Afghánců pak představují Hazarové, kteří jsou si jazykově i nábožensky (jako šíité) blízcí s Íránem, kam hojně odcházejí za prací.

720p 360p
Terezu H. v Pákistánu nechytili náhodou. Sousední stát heroinem zásobuje celý svět

Paštunky zůstanou doma, ostatní mohou na střední

Tálibán v době své vlády (1996 až 2001) proslul mysogynními zákony, drakonickými tresty a bigotním výkladem islámu. V posledních letech na svých územích zvolnil, svobodomyslnými demokraty se ovšem vousatí bojovníci věru nestali. Dívky už sice do škol můžou, končí ale v jedenácti letech. Ženy už nemusejí nosit pouze neforemné burky a zahalovat si celou tvář (včetně očí), žádné módní výstřelky se ale rozhodně netrpí. Skončil i naprostý zákaz hudby i televize známý z konce 90. let.

V Kábulu i na severu země se ale ženám dýchá o poznání svobodněji: studují nejen na středních, ale i vysokých školách, pracují mimo domov jako relativně svobodné bytosti. Nicméně, ani tato afghánská území nejsou feministickou avantgardou islámského světa. Podle organizace Human Rights Watch je v zemi násilí na ženách fakticky tolerované a konzervativní poslanci si loni na prezidentovi Ašrafovi Gháním vyvzdorovali stažení normy, která by znovu – a přísněji – definovala i trestala znásilnění.

Typy muslimských oděvů

Lze předpokládat, že umírněnější Tálibánci si s parlamentními konzervativci padnou do noty a společně zablokují byť jen náznaky společenských reforem. Mimochodem, pohlavní styk mezi osobami stejného pohlaví, jakkoli mezi afghánskými muži nezřídka praktikovaný, je stále trestný. A odsouzený může jít do vězení až na 15 let.

Pesimisté tvrdí, že taková aliance může stávající nedobrou situaci nejen zabetonovat, ale i zhoršit. Spojené státy a Západ sice s takovou konstelací získají nejspíš mír – oči ale nepostačí přimhouřit, bude je nutné zavřít.

INFOGRAFIKA DNE: Rozložení sil v Afghánistánu (červen 2018)

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1