Afghánský voják obrátil zbraň proti spojencům. Odneslo to sedm Američanů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Afghánský voják obrátil zbraň proti spojencům. Odneslo to sedm Američanů

Afghánský voják obrátil zbraň proti spojencům. Odneslo to sedm Američanů

Afghánský voják dnes zranil na základně na severu země sedm amerických vojáků, informovalo NATO v rámci své operace Resolute Support (Rozhodná podpora). Vojáci jeho palbu opětovali a zabili ho. Šlo o druhý útok tohoto druhu v zemi proti spojeneckým vojákům za týden. Americké velení v Kábulu předtím popřelo původní informace, že byli zabiti čtyři vojáci USA.

Incident se odehrál na základně Šahín, která leží u města Mazáre Šaríf a v níž je hlavní stan jedné z jednotek afghánské armády. Americký vojenský zdroj podle agentury Reuters dodal, že při události zahynul nejméně jeden afghánský voják a další byl zraněn.

Zástupce NATO v Afghánistánu na twitteru informoval, že zranění byli z místa evakuováni k nemocničnímu ošetření. Zatím není jasné, jak jsou zranění vojáků vážná.

Podobný incident se stal v Afghánistánu před týdnem, kdy muž v afgánské vojenské uniformě zabil tři americké vojáky ve východní provincii Nangarhár.

V Afghánistánu působí asi 13 000 zahraničních vojáků, mezi nimi 8 400 Američanů, kteří poskytují podporu svým afghánským kolegům. Z Česka v zemi v současné době působí necelých 300 vojáků. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje novou strategii pro Afghánistán, kde se stále nedaří porazit radikální Taliban.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.