Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Afghánský voják obrátil zbraň proti spojencům. Odneslo to sedm Američanů

Afghánský voják obrátil zbraň proti spojencům. Odneslo to sedm Američanů

Afghánský voják dnes zranil na základně na severu země sedm amerických vojáků, informovalo NATO v rámci své operace Resolute Support (Rozhodná podpora). Vojáci jeho palbu opětovali a zabili ho. Šlo o druhý útok tohoto druhu v zemi proti spojeneckým vojákům za týden. Americké velení v Kábulu předtím popřelo původní informace, že byli zabiti čtyři vojáci USA.

Incident se odehrál na základně Šahín, která leží u města Mazáre Šaríf a v níž je hlavní stan jedné z jednotek afghánské armády. Americký vojenský zdroj podle agentury Reuters dodal, že při události zahynul nejméně jeden afghánský voják a další byl zraněn.

Zástupce NATO v Afghánistánu na twitteru informoval, že zranění byli z místa evakuováni k nemocničnímu ošetření. Zatím není jasné, jak jsou zranění vojáků vážná.

Podobný incident se stal v Afghánistánu před týdnem, kdy muž v afgánské vojenské uniformě zabil tři americké vojáky ve východní provincii Nangarhár.

V Afghánistánu působí asi 13 000 zahraničních vojáků, mezi nimi 8 400 Američanů, kteří poskytují podporu svým afghánským kolegům. Z Česka v zemi v současné době působí necelých 300 vojáků. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje novou strategii pro Afghánistán, kde se stále nedaří porazit radikální Taliban.