Afrikou obchází teror. Islamisté rozšiřují pole působnosti, počet útoků prudce roste | info.cz

Články odjinud

Afrikou obchází teror. Islamisté rozšiřují pole působnosti, počet útoků prudce roste

Džihádisté věrní Islámskému státu nebo síti al-Káida jsou v Africe stále aktivnější. První útoky už provedli v Ghaně a Beninu, chystají se i do Senegalu, Toga nebo Pobřeží slonoviny. V oblasti Sahelu neuspěla francouzská operace Barkhane a šíření terorismu nedokáže zabránit ani zvyšující se pomoc Evropské unie.

Tento týden pohřbila Francie své dva hrdiny, 28letého Alaina Bertoncella a 33letého Cédrika de Pierreponta. Oba vojáci zahynuli při osvobozování dvou krajanů unesených na severu Beninu. Záchranná akce, která se odehrávala na území sousední Burkiny Faso, ilustruje současný vývoj v africkém Sahelu: bezpečnostní situace se zde prudce zhoršuje, teroristické skupiny snadno přecházejí hranice a rozšiřují své aktivity do nových území.

Typickým příkladem rostoucího terorismu je právě Burkina Faso. V jednom z nejchudších států Afriky došlo ještě v roce 2015 k pouhým deseti útokům, o rok později jich už ale bylo 70 a loni čtyři stovky. Letos ještě neuplynulo ani pět měsíců a počet útoků se šplhá k dvěma stům. „A nikoho to neznepokojuje! Upozorňujeme na to, vydáváme statistiky, ale nikdo neposlouchá,“ stěžoval si na webu francouzské stanice TV5 Monde Mahamoudou Sawadogo, specialista na bezpečnost v regionu.

Únos Francouzů ukázal, že islamisté začali být aktivní v novém regionu, na severu Beninu, tedy zemi v Guinejském zálivu, která byla až dosud považována za bezpečnou. Nejde ale jen o Benin – v posledních čtyřech měsících pronikli několikrát džihádisté i do Ghany a jsou podezřelí z útoků proti kostelům na severu země.

Islamistické skupiny v AfriceIslamistické skupiny v Africeautor: Info.cz

Terorističtí vůdci nabádají k dalším útokům

Loni v prosinci zase malijské tajné služby zadržely čtveřici džihádistů v oblasti Sikasso u hranic Mali a Burkiny Faso. Teroristé chystali útoky v hlavních městech tří států, kromě výše zmíněných i Pobřeží slonoviny. V hledáčku islamistů je také další frankofonní stát Togo, kde byl cílem plánovaného atentátu velký hotel v metropoli Lomé.

Tuto strategii rozšiřování působnosti potvrdili i dva nejvyšší představitelé dvou konkurenčních organizací, afrických odnoží Islámského státu a al-Káidy. Nejhledanější terorista světa a šéf někdejšího chalífátu abú Bakr Bagdádí vyzval v nedávném videu k útokům proti Francii a jejím spojencům, al-Káida zase už několik let rekrutuje nové bojovníky mezi pastevci etnika Fulbů, které žije hned v několika státech Sahelu.

V listopadu 2018 vyzvali k pokračování džihádu na společném videu hlavní představitelé teroristických organizací z Mali (Ijád Ag Ghálí, přezdívaný Pouštní liška), Alžírska (Džamál Okača, zabitý letos v únoru) a šéf organizace Katiba Macina Amadou Koufa. Ve svém poselství zmínili konkrétně Senegal, Benin, Pobřeží Slonoviny, Ghanu a Kamerun.

Mapa AfrikaMapa Afrikaautor: Info.cz

Jak zmiňuje deník Le Monde, rivalita mezi oběma hlavními teroristickými skupinami není až taková jako na Blízkém východě. Pozorovatelé z místa naopak mluví o lokální spolupráci, která je posílená tím, že bojovníci obou organizací mnohdy prošli boji v malijském Gao, kde v roce 2012 vznikl nezávislý tuaréžský stát Azavad. Celé oblasti se ale později zmocnili džihádisté, které vyhnali až francouzští vojáci v roce 2013 v rámci operace Serval.

Špatný stav afrických armád a problém v Libyi

O rok později Francouzi spustili rozsáhlou vojenskou operaci pod názvem Barkhane, která měla vymýtit terorismus z pěti zemí – Mali, Nigeru, Čadu, Burkiny Faso a Mauretánie. V oblasti sice působí 4500 francouzských vojáků a země galského kohouta už operace stála více než čtyři miliardy eur, přesto se ale zdá, že nefunguje.

„Se čtyřmi a půl tisíci vojáků na pět milionů kilometrů čtverečních je operace Barkhane mission impossible,“ citoval list Le Parisien experta na Afriku Antoina Glasera.

Kromě obrovského území a malého počtu vojáků komplikují boj s terorismem i další faktory. Jedním z nich je špatný stav bezpečnostních složek jednotlivých afrických států a také jejich neochota spolupracovat v oblasti zpravodajských služeb. Navzdory tomu, že pět států Sahelu vytvořilo společné jednotky G5 na boj proti terorismu.

Uvnitř islamistického pekla: Na nejkrvavější africké misi jsou i desítky českých vojáků autor: INFO.CZ

Dalším problémem je občanská válka v Libyi, která se zintenzivnila v dubnu letošního roku s ofenzivou generála Chalífy Haftara. Jeho vojáci se střetli mimo jiné s rebely z města Misuráta, tedy bojovníky, kteří z města Syrta vyhnali džihádisty věrné Islámskému státu. Nestabilita a boje se z Libye logicky šíří do okolních zemí.

EU zvyšuje pomoc, bezpečnost se ale zhoršuje

V úterý se s představiteli států Sahelu setkali v Bruselu ministři zahraničí členských zemí EU. Unijní ministryně zahraničí Federica Mogheriniová mluvila po jednání o paradoxní situaci: „Úsilí Evropské unie a členských států ve prospěch Sahelu se zvyšuje, míra bezpečnosti se ale nezvyšuje,“ prohlásila.

„To, co potřebujeme, je urychlení procedur, konkrétní mezinárodní mobilizaci a mezinárodní koalici proti teroristické hrozbě, jinak bude naše úsilí k ničemu,“ vzkázal Evropanům šéf malijské diplomacie Tiébilé Dramé.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud