Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Agresivní žena, která prahne po moci. Kdo je první dáma Zimbabwe „Gucci Grace"?

Agresivní žena, která prahne po moci. Kdo je první dáma Zimbabwe „Gucci Grace"?

Třiadevadesátiletý prezident Robert Mugabe vládl jihoafrickému Zimbabwe dlouhých 37 let. Poté co kontrolu v zemi převzala v posledních dvou dnech armáda, je v domácím vězení. Vojáci tvrdí, že on i jeho manželka jsou v pořadku. Právě ambiciózní Grace se postupně drala k moci a právě ona má být hlavním terčem převratu. A kdo vlastně Grace Mugabeová je?

Zimbabwská armáda ve středu zadržela autoritativního prezidenta Roberta Mugabeho i jeho manželku Grace Mugabeovou. Zároveň převzala moc v zemi. Dle vojáků nejde o převrat, ale o snahu odstranit zločince z okolí hlavy státu. Pomyslný prst ukazuje právě na manželku Grace Mugabeovou, která je o 41 let mladší než její manžel. Co je tato první zimbabwská dáma vlastně zač?

Jak sekretářka ke štěstí a moci přišla 

Grace Mugabeová se narodila 23. července 1965 v Benoni v Jihoafrické republice. Jako mladá žena byla sekretářkou v kanceláři prezidenta Mugabeho, kde spolu začali mít poměr. To byl Mugabe ještě ženatý se svou první manželkou Sally a Grace byla vdaná za pilota Stanleyho Gorerazu, se kterým má syna. Grace a Mugabe mají společně tři děti a vzali se v roce 1996 poté, co Sally zemřela na selhání ledvin.

V roce 2014 Grace podpořila propuštění viceprezidentky a potenciální nástupkyně Mugabeho Joice Mujuruové. Prohlásila, že ji Mujuruová plánuje zabít. V témže roce byla jmenována vůdkyní vládní strany Ligy žen a vystudovala doktorát na University of Zimbabwe. A to i přesto, že na univerzitě byla registrována pouhé tři měsíce. Od roku 2014 se také začalo pomalu mluvit o tom, že bude Grace nástupkyní Mugabeho, sama si o to několikrát řekla. Jak píše portál The Guardian, v jednom z projevů řekla: „Říkají, že chci být prezidentkou. Proč ne? Nejsem snad Zimbabwanka?“

Grace přiznává, že se hodně naučila od svého manžela. „Když jsem začala žít s prezidentem Mugabem, byla jsem velmi mladá. Ale on se mnou měl trpělivost a zabralo to hodně času, než jsem se stala ženou, kterou jsem teď,“ řekla v projevu z roku 2012. Politici o ní říkají, že je odhodlaná a vždy dostane to, co chce. 

Jako první dáma také dohlížela na stavbu dvou paláců, které vzbudily pozornost. První se stal velmi kontroverzním pro svou extravaganci a Grace vysvětlila, že palác nechala postavit ze svých vlastních úspor. Jenže později ho prodala libyjskému vůdci Muammarovi Kaddáfímu. Druhý palác byl dokončen v roce 2007 a stál zhruba 26 milionů dolarů (563 784 000 korun). Stavba byla údajně financována politickou stranou ZANU-PF.

Nezkrotná agresivní žena i zběsilá shopaholička

V srpnu letošního roku se Grace postarala o pořádný skandál, když v Jihoafrické republice zbila elektrickým kabelem modelku Gabriellu Engelsovou. Způsobila jí ošklivá poranění na hlavě. K incidentu mělo dojít v době, kdy Engelsová spolu se dvěma lidmi čekala v hotelu na schůzku s jedním z Mugabeho synů. Potrestána ale nebyla – dostala imunitu. A není to jediný případ jejího agresivního chování – v roce 2009 zaútočila na britského fotografa, který ji vyfotil během utrácení v obchodech v Hongkongu. Grace ho desetkrát udeřila pěstí s diamantovým prstenem.

Grace se také přezdívá „Gucci Grace“, a to kvůli její extrémní zálibě v nakupování. Nejvíce si potrpí na boty Ferragamo. Například v roce 2002 během návštěvy Paříže údajně utratila více než 120 000 liber (zhruba 3 a půl milionu korun). Přitom v té době trpěla její země hladomorem. Není divu, že ji za to společnost odsoudila a Grace doteď zůstává extrémně neoblíbená. 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744