Al-Káida na mušce. USA zabily v Jemenu přes 40 teroristů, ale také civilisty | info.cz

Články odjinud

Al-Káida na mušce. USA zabily v Jemenu přes 40 teroristů, ale také civilisty

V Jemenu dnes zahynulo při pravděpodobně americkém zásahu 41 domnělých členů Al-Káidy a 16 civilistů, z toho osm žen a osm děti. S odvoláním na jemenského činitele o tom informovala agentura AFP. Agentury Reuters a AP nicméně zatím hovoří pouze o třech zabitých příslušnících teroristické sítě Al-Káida. Podle AFP jde o první úder Spojených států v Jemenu od nástupu nového prezidenta Donalda Trumpa.

USA ve středojemenské provincii Bajdá nasadily drony a vrtulníky s těžkými kulomety. Cílem byly úkryty Al-Káidy ve škole, mešitě a zdravotnickém středisku, řekl jemenský činitel, který si přál zůstat v anonymitě.

Počty obětí AFP potvrdily i zdroje z místních kmenů, podle nichž USA zaútočily i na domy tří kmenových vůdců napojených na Al-Káidu.

Podle Reuters zemřelo při zásahu několik blíže neurčených lidí, včetně tří údajných příslušníků Al-Káidy. Jeden byl vysokým představitelem jemenské odnože této teroristické sítě, druzí dva byli jeho bratři.

Al-Káidu na Arabském poloostrově (AQAP) považují USA za nejnebezpečnější z buněk této globální sítě islamistů. Jemenská odnož má na svědomí bombové útoky proti jemenskému státu, plánovala atentáty proti americkým dopravním letadlům a přihlásila se i k masakru v pařížské redakci časopisu Charlie Hebdo. Při tomto útoku islamisté v lednu 2015 zavraždili 12 lidí.

Při bojích o kontrolu oblastí u pobřeží Rudého moře padlo v Jemenu v posledních 24 hodinách 90 povstalců a kolem 20 provládních vojáků. S odvoláním na armádní a lékařské zdroje o tom informovala AFP.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud